Matematyka uważana jest za królową nauk. Bez niej cała innowacyjna technologia, z jakiej korzystamy na co dzień, po prostu żeby nie istniała. Matematyka uczy radzenia sobie z kłopotami, analitycznego myślenia oraz poszukiwania nowoczesnych rozwiązań. Matematykę studiować można zarówno na politechnikach, jak i uniwersytetach. Skończenie studiów 3,5 letnich studiów I stopnia na politechnice da tytuł inżyniera, natomiast 3 letnie studia I stopnia na uniwersytecie – tytuł licencjata. Studia II stopnia, również na politechnice, jak i na uniwersytecie dadzą ci tytuł magistra. Podczas rekrutacji na studia matematyczne pod uwagę brane są wyniki z matury z matematyki, języka obcego, fizyki i informatyki. Gdzie można zaleźć pracę po studiach matematycznych? Wiele zależy od specjalizacji, jaką wybierzesz. Absolwent specjalności wychowawczych otrzymuje przygotowanie do kształcenia w szkołach matematyki oraz informatyki czy matematyki oraz języka angielskiego. Absolwenci matematyki finansowej czy matematyki w ekonomii są przygotowani do pracy w przemyśle monetarnym: w placówkach ubezpieczeniowym, w bankach, w przedsiębiorstwach księgowych oraz rachunkowych, w firmach inwestycyjnych, organizacjach brokerskich, w administracji finansowej oraz przemysłowej, w spółkach consultingowych. Absolwent branży modelowanie matematyczne przygotowany jest do tworzenia oprogramowania zarządzającego procesami produkcyjnymi, przeciętnego wykorzystywania informacji, przygotowywania egzaminów wdrożeniowych nowoczesnych technik oraz ich zwykłego opracowywania. Z takimi umiejętnościami pracy poszukiwać możesz w obrębie innowacyjnych technologii: w informatyce, teleinformatyce, telekomunikacji, robotyce, na takich stanowiskach jak informatyk, analityk danych lub menedżer sieci.
Szkoła średnia oraz przygotowania do matury
Talent matematyczny jest dość szybko rozpoznawalny, uczniowie obdarzeni takimi zdolnościami z łatwością uczą się chemii, fizyki oraz naturalnie matematyki. By rozwijać w ramach studiów umiejętność logicznego rozumowania, systematyczność, dyscyplinę i zdolność do wyciągania odpowiednich wniosków z danych przesłanek, należy osiągnąć jak najlepsze rezultaty na świadectwie maturalnym.
Studia matematyczne
Już pierwsze semestry studiów to istny raj dla ludzi zachwyconych matematyką. Mogą oni kształtować własne pasje w ramach przeróżnego typu zajęć: wykładów, konwersatoriów, ćwiczeń oraz seminariów. W czasie studiów poznają oni dodatkowe ważne działy matematyki, w ramach obranej specjalizacji.
Absolwent Matematyki na rynku pracy
Matematyka może być kluczem do niezwykle wielu firm oraz niezwykle przeróżnych zajęć. Wszystko zależy od osoby oraz poziomu przedsiębiorczości kandydata. Jego zdolności mogą być dobrze wykorzystane w ocenie ekonomicznej, ubezpieczeniowej i ocenie kwantytatywnej przeróżnego typu ryzyk. Matematyk może znaleźć zatrudnienie w firmach statystycznych i instytucjach specjalizujących się w modelowaniu matematycznym zróżnicowanych przebiegów. Również branża IT może w świetny sposób zastosować umiejętności młodego matematyka.