Studia, czy warto?

Żyjemy w czasach szybko zmieniającej się rzeczywistości. Gwałtowny rozwój technologii, kwitnąca gospodarka, świetnie prosperujący przemysł. Wszytko to sprzyja powstawaniu nowych możliwości rozwoju dla ludzi. Przez to żyjemy w ciągłej pogoni za sukcesem, za karierą. Chcemy być coraz mądrzejsi, coraz bardziej efektywni i coraz bardziej pożądani na rynku pracy. I tu z pomocą przychodzą nam uczelnie wyższe, zarówno te publiczne jak i prywatne. Oferują coraz bogatszą ofertę studiów, od licencjackich, przez magisterskie aż po studia podyplomowe. Jednak co tak naprawdę możemy otrzymać od uczelni i czy w dzisiejszych czasach naprawdę warto nieustannie się kształcić?
Jak już zostało wspomniane, praktycznie wszystkie uczelnie wyższe, prześcigają się w wymyślaniu i otwieraniu coraz to nowych kierunków studiów. W parze z nowymi, ciekawymi kierunkami powstają również nowe modele kształcenia oraz nowe możliwości finansowania swojej edukacji w przypadku uczelni prywatnych. Przykładowo można dzisiaj skorzystać z dofinansowania z Państwa, które nie dość że pokrywa całą kwotę należną za studia, to jeszcze jest możliwe umorzenie części kredytu dla studentów, którzy uzyskali najlepsze noty na roku.
W dzisiejszym świecie poziom magistra nie jest już niczym niezwykłym i wiele osób decyduje się wybrać na studia podyplomowe lub otworzyć przewód doktorski. Nie jest to zresztą dziwne skoro nawet samo Państwo zachęca nas do nieustającego kształcenia. Należałoby jednak zadać sobie pytanie, czy warto? Studia na poziomie licencjata warto jest ukończyć ponieważ wielu pracodawców w dalszym ciągu zwraca uwagę na wykształcenie. Jednak np. studia podyplomowe to kolejne lata nauki, która bardzo często nie idzie w parze z pracą zawodową czy zdobywaniem cennych umiejętności.
W obecnych czasach można zaobserwować na rynku pracy nową tendencję. Można zauważyć, że pracodawcy zaczynają powoli zatrudniać ludzi bez doświadczenia, a nawet bez wykształcenia. Skąd taka decyzja? Z prostej przyczyny. Pracodawcy zaczynają przykładać większą wagę do realnych umiejętności swoich kandydatów niż do dyplomu z uczelni, który nie jest dowodem na posiadanie jakichkolwiek pożądanych cech. Bardzo dobrze jest to widoczne na rynku IT. Tam częsta jest praktyka zatrudniania ludzi bez wykształcenia kierunkowego, a którzy swoim kodem i pasją przyciągnęli uwagę pracodawcy lub rekrutera.
Patrząc zatem na współczesny rynek pracy można zauważyć, że jest on bardzo dynamiczny i zaczyna się przestawiać na poszukiwanie talentów i realnych umiejętności. Niegdysiejsza tendencja, rodem z czasów przedwojennych, do wyuczenia się zawodu i wykonywania go do końca życia, dawno już odeszła do lamusa. Studia są istotnym elementem naszej ścieżki rozwoju zawodowego. Uczą nas wytrwałości, zaradności i specyficznego sposobu myślenia. Tak samo studia podyplomowe również będą dla nas bardzo cennym osiągnięciem, ale nie możemy zapomnieć o bardzo ważnej zasadzie. W parze ze studiami i wiedzą książkową, muszą iść realne umiejętności oraz doświadczenie, które możemy nabyć jedynie podczas pracy zawodowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here