Dlaczego warto iść na studia?

Obecnie popularną tezą staje się fakt, że studia nie są potrzebna do życia i znalezienia dobrej pracy, a coraz częściej są istną stratą czasu, który by można przeznaczyć na czynności produktywne. Z pewnością wiele młodych ludzi, którzy próbowali studiów się z tym zgodzi – to nie jest bowiem dla wszystkich, niektórzy wolą od razu iść do pracy i zacząć prawdziwie dorosłe życie. Często dotyczy to osób, które w liceum znalazły drugą połówkę i chcą zacząć z nią prawdziwe, wspólne życie. Wszystko zależy także od preferowanego wykonywanego zawodu. Obecnie władza lansują wybieranie zawodów, do których nie potrzeba studiów, ponieważ w Polsce zaczyna brakować dobrych specjalistów, natomiast coraz częściej rynek bezrobotnych zalewany jest magistrami, którzy ukończyli dane studia, bez sprawdzenia czy dane wykształcenie faktycznie będzie potrzebne społeczeństwu. Mechanicy samochodowi czy inni pracownicy wykonujący zawody, do których nie potrzeba studiów wyjeżdżają masowo za granicę, a w Polsce zaczyna panować w ich szeregach pewna luka, która jednocześnie powoduje, że usługi specjalistów są coraz droższe. Nie ma odpowiedniej konkurencji, co może być bardzo problematyczne dla tego specyficznego rynku.

Podkreślić należy więc jeszcze raz, że studia nie są dla wszystkich i wcześniej warto spojrzeć czy dają one perspektywy. Oczywiście ważne jest, żeby studia sprawiały przyjemność, aczkolwiek czasami warto wybrać coś mniej interesującego, a zapewniającego dobrze płatną pracę lub przede wszystkim pracę w wyuczonym zawodzie. Skrajnie przygnębiające tezy, że na studia iść nie warto powinny jednak stykać się ze zdaniem, że są one dla wielu ludzi potężną szansą na wiele różnych rzeczy. Przede wszystkim pozwalają się usamodzielnić, często bowiem należy wynająć mieszkanie w zupełnie obcym mieście i zacząć żyć możliwie na własną rękę. Oczywiście, pewną prawdą jest to, że wielu studentów utrzymują rodzice, ale nie sprawują nad nimi już jakiejkolwiek kontroli. Młodzi ludzie uczą się wreszcie co to znaczy niezależność, ale także odpowiedzialność. Nikt na studiach nie zmusza do nauki – student sam musi znaleźć na nią czas.

Studia pozwalają też rozwinąć się w tym, w czym czujemy się naprawdę mocni. Mogą być tym momentem życia, kiedy uczymy się rzeczy, które są faktycznie interesujące. Po latach edukacji szkolnej, nareszcie można wybrać to, co wydaje się najbardziej sensowne. Oczywiście dla wielu absolwentów szkół średnich określenie tego, co jest dla nich najlepsze jest niezwykle trudnym zadaniem. Nikt nie mówi jednak, że to ma być łatwe, a podejmowanie poważnych decyzji to nieodłączny element bycia człowiekiem dojrzałym.

Warto również dodać, że studia są miejscem, w którym można poznać wiele osób, które mają podobne pasje i zainteresowania. Praca nad wspólnymi projektami i chodzenie na te same zajęcia zbliża i powoduje, że istnieje szansa na zawiązanie bardzo ciekawych znajomości. Oczywiście nic samo nie przyjdzie, ale wystarczy się trochę rozejrzeć i ludzie pojawiają się na każdym kroku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here