Stojąc u progu dorosłości, młodzi ludzie zastanawiają się, jaką drogę zawodową powinni wybrać, jaki kierunek studiów obrać, aby nie tylko spełniali się zawodowo, ale i czerpali korzyści finansowe z wykonywanej pracy.
Zdolni i pracowici uczniowie, którzy posiadają umysł ścisły, mają zdecydowanie ułatwione zadanie. Kierunki, które po ukończeniu dają możliwości dobrze płatnej pracy, związane są z reguły z przedmiotami ścisłymi, jak matematyka, chemia, fizyka.
Jeśli nasza pociecha nie ma problemów z przedmiotami z tego zakresu i posiada tzw.ścisły umysł, może zainteresować się kierunkiem trudnym, ale przynoszącym pokaźne zyski, jakim jest stomatologia.
Stomatologia – studia prowadzone są na wydziale lekarskim i trwają 5 lat.
To bardzo trudne studia, wymagają od kandydata ogromnego zaangażowania i systematycznego przygotowywania się do zajęć. Tu nie ma mowy o lenistwie i rozrywkowym trybie życia. Studenci kierunków medycznych, to przyszli lekarze.Ludzie, którzy będą dbać o nasze zdrowie i życie, dlatego nie mogą sobie pozwolić na pomyłki i wahania. Podczas tych 5 lat nauki, muszą przyswoić wiedzę niezbędną do podjęcia pracy w danym zawodzie.
Stomatologia – studia, przygotują młodego człowieka do pracy w zawodzie dentysty.
To trudna i męcząca praca. Wymaga wielogodzinnego skupienia nad szczęką pacjenta. Przyszły stomatolog może wybrać jedną z wielu specjalizacji. Jedni skupiają się na ortodoncji, stomatologii dziecięcej, inni na zabiegach po urazach szczęki. Wybór nie jest łatwy,bo ta praca wymaga zaangażowania i nie każdy może ją wykonywać. Niech nas nie skusi wizja przyjemnego i dostatniego życia, bo tak z reguły kojarzymy zawód stomatologa.
Zanim młody lekarz zdecyduje się na otwarcie własnej praktyki stomatologicznej, miną długie lata na ciężkiej i mało dochodowej pensji państwowej. Taki lekarz musi przepracować wiele lat, nabrać pewności i wprawy podczas wykonywanej pracy, zyskać grono stałych pacjentów, by w przyszłości realizować marzenia o własnym gabinecie lekarskim.
Otwarcie takiego gabinetu wiąże się z ogromnymi kosztami. Jest to wynajem lub zakup odpowiedniego pomieszczenia. Zgromadzenie specjalistycznego sprzętu, niezbędnego w pracy stomatologa. To generuje olbrzymie koszty i młody początkujący lekarz na długie lata musi zapomnieć o tym przedsięwzięciu.
Jeśli nawet uda mu się otworzyć własną praktykę stomatologiczną, to początki bywają bardzo trudne. Konkurencja jest wielka i ciężko przebić się takiemu lekarzowi i zyskać stałe grono pacjentów-klientów, dzięki którym będzie mógł utrzymać praktykę.
Dlatego często długimi latami nabiera cennego doświadczenia, dzięki któremu zyskuje pacjentów i dobrą opinie stomatologa, takiego, do którego z przyjemnością się jeszcze powróci.
Profesjonalizm, otwarcie na potrzeby pacjenta, wrażliwość, delikatność i empatia, to tylko niektóre cechy, jakie powinien posiadać idealny stomatolog.
Nie wszyscy lekarze oczywiście posiadają te cechy, jednak ci najlepsi, do których systematycznie wracamy na pewno większość z nich posiada.