Zarządzanie

Zarządzenie to obecnie jedne z najczęściej wybieranych studiów przez osoby kończące szkoły średnie. Najczęściej kwalifikowane są one pod kierunki biznesowe, które mają na celu wykształcenie sprawnej kadry kierowniczej w instytucjach zasilających gospodarkę. Z tego powodu poziom kształcenia osób na tym kierunku jest bardzo ważny z perspektywy całego państwa, ponieważ w dużej mierze rozrost rodzimych firm i produkt krajowy brutto zależą dobrego funkcjonowania kierownictwa każdego przedsiębiorstwa, które bierze udział w budowaniu ogólnego bogactwa kraju.

Zarządzanie jednak wszystkich specjalistów rynku ma jedną bardzo podstawową wadę – na jego studiowanie decyduje się zbyt wielka ilość osób. Studia przeznaczone są na kształcenie przyszłej kadry kierowniczej, a w praktyce takich stanowisk jest relatywnie mało. Rynek zalewają studenci zarządzenia, którzy nie mogą znaleźć stanowiska wedle swojego wykształcenia. Państwowe urzędy pracy niezwykle rzadko szukają kogoś do kadry kierowniczej – zazwyczaj takie rzeczy rozstrzygane są w każdej firmie w drodze awansów. Podsumowując, studenci zarządzania nie powinni liczyć, że od razu po ukończeniu studiów zaczną kierować wielką międzynarodową firmą i zbijać wielkie pieniądze z tego tytuły. Prawdopodobnie na samym początku będą musieli zatrudnić się na stanowisku, które nie odpowiada ich wykształceniu w zwyczajnej korporacji. Potem jednak będą mogli wykorzystać umiejętności zdobyte podczas pięcioletnich studiów, aby szybciej niż reszta pracowników firmy awansować coraz wyższej w wewnętrznych szczeblach rozwoju.

Jeżeli chodzi o zarządzanie – studia zawierają przede wszystkim przedmioty, które mają wyposażyć studenta w zestaw koniecznych narzędzi biznesowych, które pozwolą mu skutecznie prowadzić małe lub duże przedsiębiorstwo w rozmaitych branżach. Należy więc zdawać wymagające egzaminy z przedmiotów takich jak prawo handlowe czy prawo gospodarcze, na których uczeń pozna cały katalog przydatnych w przyszłej pracy przepisów. Konieczna jest także administracja, której podstawy są niezbędne do tego, aby bezproblemowo i całkowicie legalnie w przyszłości otworzyć swoją własną firmę. Z uwagi na konieczność uiszczania danin na rzecz państwa powinno się przyłożyć do prawa podatkowego. Oczywistością wydaje się także, że na zarządzaniu studenci mają rozwiniętą ekonomię poszerzoną w porównaniu do innych podobnych kierunków.

Warto również wspomnieć o tym, że zarządzanie daje również wykształcenie w takich dziedzinach, które zwykło nazywać się umiejętnościami miękkimi czy też aspektami psychologicznymi prowadzenia własnej firmy. Wszakże dobry kierownik zespołu musi wiedzieć w jaki sposób utrzymać swoich ludzi w ryzach, jak dobrze rozdzielić zadania, a przede wszystkim jak zbudować grupę osób, która będzie ze sobą w dobrych kontaktach. Nic bowiem nie utrudnia tak współpracy przy wspólnym projekcie jak grupa osób, która zupełnie nie potrafi się ze sobą dogadać. Kierownik musi wiedzieć jak załagodzić potencjalnie niebezpieczne dla firmy sytuacje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here