Niedawno ruszyła kampania Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań żołnierzem Rzeczpoapolitej” mającą na celu zachęcić młodych ludzi do służby w Siłach Zbrojnych. Prawdę jest, że służba nawet jako szeregowy zawodowy jest wielkim zaszczytem i nie każdy decyduje się na taką drogę kariery. Korzyści jakie płynął z bycia żołnierzem Sił Zbrojnych RP to np.: stałość i pewność zatrudnienia, możliwość zdobycia wysoko specjalistycznych kwalifikacji oraz atrakcyjne perspektywy rozwoju zawodowego i osobistego.
Żeby zostać żołnierzem zawodowym należy udać się do najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień. Tam na miejscu zostanę przedstawione wszystkie wymaganie jakie trzeba spełnić, by móc służyć w wojsku.
Szeregowy już na sam start zarabia 2500zł brutto uposażenia zasadniczego, czyli prościej mówiąc podstawy. Do tego dochodzi dodatek za lata służby, który już po trzech latach wynosi 300zł. Następnie dodatek z tytułu zajmowanego stanowiska, czyli np.: dowódca kampanii albo lekarz. Kolejny dodatek to dodatek specjalny, przyznawany jest za pełnienie wyjątkowej służby jako saper, pilot, nurek, w Żandarmerii Wojskowej etc. Ostatni to dodatek motywacyjny zaczynający się od 105zł kończący na 405zł. W roku 2013 średnie wynagrodzenie w korpusie szeregowych wynosiło 3154zł. Natomiast w korpusie oficerów młodszych już 5470zł.
A jak zostać oficerem? Należy ukończyć 5-letnie studia wojskowe, po których dostaję się stopień podporucznik. Jest to jedyna droga, żeby zostać oficerom idąc z cywila do wojska. W naszym kraju funkcjonuje pięć takich uczelni.
Każda z tych uczelni oferuje wiele kierunków, przez co każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Dostanie się do takiej szkoły jest bardzo trudne i wymaga już wcześniejszego podjęcia decyzji odnośnie swojej przyszłości. Studia te nie są płatne, wręcz przeciwnie, studenci dostają pieniądze w zależności od roku studiów. Najlepsi uczniowie mogą wybrać do jakiej jednostki na terenie kraju chcieliby zostać przydzieleni po zakończeniu nauki.
Studia wojskowe wiążą się z prestiżem, ale również są bardzo wymagające. Bywały lata, że na jedno miejsce znajdowało się czterdziestu chętnych kandydatów.
Rekrutacja zaczyna się już w styczniu, a kończy w marcu. Każda ze szkół posiada swój system oceniania kandydata. Punkty można dostać, dosłownie, za wszystko. Uczelnie biorą pod uwagę nasza maturę, wynik ze sprawdzianu sprawnościowego, to czy posiadamy np.: tytuł ratownika, licencje nurka albo licencje pilota samolotu, czy uczyliśmy się w szkole ponadgimnazjalnej o profilu mundurowym oraz jak wypadliśmy na rozmowie kwalifikacyjnej.
Dostępne kierunki jakie oferują te uczelnie to: budownictwo, chemia, elektronika i telekomunikacja, geodezja i kartografia, informatyka, kryptologia i cyberbezpieczeństwo, logistyka, lotnictwo i kosmonautyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, nawigacja, systemy informatyczne w bezpieczeństwie, inżynieria bezpieczeństwa, dowodzenie oraz zarządzanie. Dostępny jest również kierunek lekarza wojskowego, który w odróżnieniu od pozostałych trwa 6 lat.
Jak widać jest wiele opcji kierunku studiów oficerskich. Do nas należy już tylko decyzja, czy chcemy wiązać przyszłość z Siłami Zbrojnymi, a jeżeli tak to jaki kierunek obrać.