instalacje fotowoltaiczne

Instalacje fotowoltaiczne zaliczane są dla odnawialnych źródeł energii, źródłem energii jest słońce. Wraz ze zwiększeniem zaludnienia oraz rozwojem gospodarczym zapotrzebowanie na energię tak wzrosło, że zaczęto inwestować w odnawialne, niewyczerpalne źródła energii. Czerpanie z energii słonecznej to przyszłość, i szansa na ochronę środowiska.

Na jakiej zasadzie działają instalacje fotowoltaiczne?

Małe panele fotowoltaiczne założone najczęściej na dachu domu, tworzą tzw. efekt fotowoltaiczny. Oznacza on tyle, że energia słoneczna zamieniona zostaje na prąd stały. Korzystanie z takiego prądu w domu jest możliwe, dzięki inwerterowi solarnemu (falownikowi). To właśnie to urządzenie potrafi przekształcić prąd stały z energii słonecznej w prąd zmienny, który znajduje się ostatecznie w naszych gniazdkach elektrycznych.

Dlaczego warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne?

Niestety nieodnawialne źródła energii, głównie paliwa kopalne nie są niewyczerpalne, a ich wydobycie łączy się często z niszczeniem naturalnego środowiska. Człowiek już nie wyobraża sobie życia bez energii elektrycznej, a środowisko naturalne należy chronić. Oczywiście ochrona środowiska naturalnego to priorytet, ale instalacja fotowoltaiczna to także oszczędności pieniędzy. Raz wydane, zainwestowane pieniądze szybko się wrócą, a co najważniejsze nie jest się uzależnionym od wzrostu cen energii elektrycznej. Można także przesłać nadwyżkę energii do sieci publicznej, i odebrać ją w ciągu roku. Gdy w miesiącach letnich, bardziej słonecznych nagromadzi się energia, zostanie ona przekazana do sieci publicznej. Energia ta może zostać odebrana i wykorzystana w miesiącach zimowych, mniej słonecznych.

Dopłaty do instalacji fotowoltaicznych

Unia Europejska już dawno dostrzegła problem, od wielu lat tworzy programy pomocowe, przeznacza duże środki finansowe na ochronę środowiska. Ludzie nie chcą rezygnować z dotychczasowego, wygodnego życia. Same panele fotowoltaiczne oraz instalacja z roku na rok jest coraz tańsza, najważniejsza jest jednak pomoc pieniężna dla gospodarstw domowych. Dlatego też dopłaty unijne i krajowe to bardzo dobre rozwiązanie. To ważne, by zachęcać ludzi do inwestycji w odnawialne źródła energii.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here