Medycyna sądowa jako przyszły zawód.

Wielu młodych ludzi zadaje sobie pytanie dotyczące ich przyszłości. Zastanawia się, jaką drogą podążać w przyszłym, dorosłym życiu. Często poglądy te zmieniają się bardzo szybko. Jedni co chwilę modyfikują plany i marzenia, inni wytrwale dążą do zaplanowanych celów. Wchodząc w dorosłe życie, młodzież powinna ukierunkować swoje zdolności, umiejętności i pragnienia. Kończąc szkołę ponadpodstawową, każdy uczeń staje przed wyborem dalszej edukacji. Jedni kończą naukę po maturze, inni chcą szkolić się dalej. Wybór studiów nie jest prostym zadaniem. Po ich ukończeniu, każdy wychowanek ma możliwość starania się o pracę w zawodzie. Od tego, z jakim wynikiem ukończy ten etap edukacji, może zależeć dalsze życie zawodowe. Zanim młody człowiek, zapisze się na uczelnię powinien zapoznać się z wymogami, jakie stawia szkoła, a także przemyśleć czy wyuczony kierunek da mu zadowolenie oraz satysfakcję. W obecnych czasach istnieje wielki wybór kierunków, które czekają na przyszłych studentów. Tworzy się coraz więcej uczelni, które dają możliwość edukacji. Powstają szkoły publiczne i prywatne, dzienne oraz zaoczne.
Jednym z często wybieranych kierunków jest medycyna sądowa. Jest to dziedzina nauki związana z kryminalistyką. Zajmuje się ona zagadnieniami życia i śmierci ukazanej w świetle prawa. Specjaliści tej dyscypliny zajmują się sekcją zwłok, oględzinami i oceną osób żywych, które zostały poszkodowane czy np. ustaleniem ojcostwa. Jest to dziedzina wykorzystująca wiedzę medyczną., biologiczną, chemiczną oraz przyrodniczą. Lekarz medycyny sądowej zobowiązany jest wykonywać różnego rodzaju badania specjalistyczne, które pomogą mu ustalić wyniki prowadzonego śledztwa.
Przedmiot medycyny sądowej składa się z kilku dziedzin specjalistycznych takich jak: traumatologia, toksykologia, tanatologia, serohematologia. Każdy z powyższych działów, charakteryzuje się odpowiednim dla siebie zakresem wiedzy i umiejętności.
Aby zostać lekarzem medycyny sądowej należy ukończyć odpowiednią szkołę. Przedmiot medycyna sądowa – studia stacjonarne i zaoczne przygotowują do pracy w zawodzie. Jednym z kierunków, które pomogą w dojściu do wykonywania omawianego stanowiska jest analityka kryminalistyczna i sądowa. Po ich ukończeniu absolwent przygotowany jest do przeprowadzania badań laboratoryjnych, prowadzenia badań żywności, analizy leków czy rozwiązywaniem zagadnień związanych z zatruciami. Innym kierunkiem ściśle związanym z medycyną sądową jest biologia sądowa. Są to studia, które łączą ze sobą wiedzę wielu dyscyplin naukowych. Głównymi zadaniami tego kierunku jest poznanie całościowej wiedzy z zakresu biologii, wykorzystywanie tej wiedzy w pracy lekarza sądowego, a także nauka metod przydatnych przy sporządzaniu ekspertyz sądowych. Uczelnie przekazują także wiedzę i umiejętności potrzebne przy pobieraniu materiału biologicznego, wykorzystywanego w konkretnym dochodzeniu.
Aby pełnoprawnie zostać lekarzem medycyny sądowej należy ukończyć specjalizację trwająca 5 lat, w której skład wchodzą różnego rodzaju kursy oraz staże. Specjalizacja kończy się egzaminem państwowym, który polega na pozytywnym napisaniu testu, uzyskaniu prawidłowych wyników z wiedzy i umiejętności praktycznych oraz zdaniu egzaminu ustnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here