Studia za granicą

Przyjęło się mówić, że studia to najlepszy okres w życiu człowieka. Dostarczają niesamowitych chwil i wrażeń, które zapamiętamy na całe życie. Jest to też czas, kiedy musimy się w dużym stopniu usamodzielnić. Wiele osób wyjeżdża na studia do jakiegoś większego miasta, daleko od domu i rodziny. Niektórych rodziców przeraża już fakt, że ich dziecko będzie samo w nieznanym, dużym mieście. Aż ciężko pomyśleć, co by było, gdyby osoba zdecydowała się na studia za granicą. Mimo wszystko warto przemyśleć ten temat, bo korzyści ze studiowania poza granicami naszego kraju jest naprawdę sporo. Przede wszystkim, jest to idealna sytuacja do szlifowania języka obcego. Wtedy już nie ma wymówek. Jesteśmy w otoczeniu, które mówi w tym języku i musimy się do tego przystosować. Na każdym kroku, czy to na zajęciach, w sklepie czy w kawiarni będziemy musieli używać języka obcego. Codzienne mówienie w tym języku na pewno sprawi, że po niedługim czasie przyzwyczaimy się i zaczniemy czuć się komfortowo, używając go. Bardzo możliwe, że po powrocie do kraju język będziemy znali już perfekcyjnie. Pobyt za granicą to również niepowtarzalna okazja do poznania kultury i obyczajów danego kraju tak jakby od środka. Przebywając na co dzień w otoczeniu rodzimych mieszkańców, zobaczymy to, czego nie zauważylibyśmy podczas krótkiego pobytu wakacyjnego w danym kraju. I właśnie co do ludzi, studia za granicą umożliwiają nam poznanie naprawdę wielu fantastycznych i odmiennych ludzi, z którymi możemy potem utrzymywać kontakt przez całe życie. Poznamy miejscowych, jak i osoby, które, podobnie jak my, przyjechały z innego kraju. Poznanie osób z różnych kultur wpłynie na naszą otwartość dla świata i lepsze zrozumienie problemów komunikacyjnych i międzykulturowych.
Studiując za granicą, możemy brać udział w różnorakich szkoleniach i kursach, które w naszym kraju mogą nie być dostępne. Zdobędziemy dzięki temu zdolności i kwalifikacje, których nie nabylibyśmy, studiując w na polskiej uczelni. Da nam to zdecydowanie większe szanse na rynku pracy. Również w przypadku kiedy przyszły pracodawca spojrzy na dyplom i zobaczymy, że pochodzi on z zagranicznej uczelni, na pewno go to zainteresuje. Doświadczenie zdobyte przez nas za granicą może być bardzo cenne podczas przyszłej pracy.
Przechodząc do minusów: największym na pewno jest odległość od domu. Na pewno nie będziemy w stanie wracać tak często, jak moglibyśmy to robić studiując w Polsce. Po pierwsze zabierało to będzie o wiele więcej czasu, a po drugie koszty takiej podróży będą dużo wyższe. A po pewnym czasie na pewno zaczniemy odczuwać tęsknotę za domem, rodziną i przyjaciółmi, to jest nieuniknione.
Ciężkie będą także pierwsze dni w nowym miejscu. Wszystko będzie obce i nie będziemy nikogo znali. Możemy być samotni i czuć się niepewnie. Początkową trudnością będzie przełamanie się i zdobycie pierwszych znajomych.
Mimo to studia za granicą są doświadczeniem, które przyniesie nam bardzo dużo pozytywów i korzystnie wpłynie na nasze dalsze życie, warto więc wziąć pod uwagę możliwość takiego studiowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here