Studia w Warszawie

Warszawa to stolica Polski oraz jej zdecydowanie największe miasto, które liczy sobie już 1,7 miliona mieszkańców, a cała aglomeracja dochodzi aż do 3 mln. Statystyki te gwarantują wielką liczbę ludzi w każdym miejscu stolicy, co podoba się wielu młodym osobom spragnionym ruchu i tętniącego życia. Warszawa jest wybierana lub jest planem A dla największej grupy studentów z Mazowsza, Podlasia, Lubelszczyzny, województwa łódzkiego. Dzieje się tak dzięki dobrym dojazdom, ale także sławie wielkomiejskości Warszawy – studenci są przekonani, że każdy dzień w tak dużym ośrodku będzie dla nich przygodą i nigdy nie będą skazani tam na nudę. Oczywiście w wielu przypadkach jest to prawda, jeśli studenci faktycznie potrafią wykorzystywać możliwość wokół siebie, to Warszawa może być niezwykłą przygodą i całkowitą odskocznią od poprzedniego życia. Nie jest jednak prawdą, że jeżeli chodzi o studia – Warszawa jest jedynym dobrym wyborem, ponieważ w dużej mierze zależy to od konkretnego człowieka. Przecież nie każdy lubuje się w zgiełku wielkiego miasta i ma ochotę na bardzo długie dojazdy z jednej dzielnicy do drugiej. Warto zastanowić się dwa razy, czy życie w tak dużym ośrodku faktycznie jest dla nas i czy nie warto postawić jednak na mniejsze miasto, a bardziej odpowiadające standardom i przyzwyczajeniom. Jeśli jednak lubi się żyć w centrum kraju, to Warszawa jak najbardziej będzie idealnym miejscem do studiowania.

Największą tutejszą uczelnią jest Uniwersytet Warszawski, który od wielu lat spiera się z Uniwersytetem Jagiellońskim o miano najlepszego uniwersytetu w Polsce. Odpowiedzi jednak nie ma i śmiało można uznać, że obie uczelnie są wyśmienite, mają wielkie tradycje i potężną bazę naukową. Na Uniwersytecie Warszawskim kształci się obecnie ponad 40 tysięcy studentów na rozmaitych kierunkach, ale nie jest to jedyna państwowa uczelnia w Polsce o randze uniwersytetu. Mało kto wie, że w Warszawie istnieje jeszcze drugi uniwersytet, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który również cieszy się dużą popularnością wśród studentów, aczkolwiek łatwiej się na niego dostać i nie jest uznawany za aż tak prestiżową opcje. Studiuje tam obecnie 15 tysięcy osób.

Oprócz tego w Warszawie od 2015 roku siedzibę ma SWPS, czyli pierwszy prywatny uniwersytet w Polsce, który obecnie kształci 16 500 studentów. Znany jest głównie z bardzo dobrego kształcenia w zakresie filologii zagranicznych, a także psychologii. Inne uczelnie w Warszawie to przede wszystkim bardziej specjalistyczne opcje. Wśród takowych potężną markę ma Szkoła Główna Handlowa, najlepsza polska uczelnia ekonomiczna, znana z wielkich tradycji oraz europejskich metod szkolenia swoich studentów. Uczy się tam obecnie prawie 14 tysięcy studentów, którzy swoją przyszłość wiążą z pracę w sektorze ekonomii. Umysły ścisłe, które chciałyby pozyskać wykształcenie techniczne kierują się natomiast na Politechnikę Warszawską, kolejną prestiżową uczelnię, która jest w swojej dziedzinie liderem w Polsce. Obecnie jest ona uczelnią dla 33 tysięcy studentów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here