Studia prawnicze

Studia prawnicze w Polsce umożliwiają zdobycie wykształcenia, które można wykorzystać do pracy jako radca prawny, adwokat, sędzia, prokurator, notariusz lub komornik. Coraz częściej osoby po prawie odchodzą jednak od tego klasycznego wręcz katalogu i podejmują pracę jako policjant, pracownik w zakładach karnych, doradca podatkowy itd. Wachlarz możliwości po prawie jest więc całkiem spory i dlatego kierunek ten cieszy się niesłabnącym powodzeniem u młodych osób. Inną sprawą jest również renoma zarobków prawnika, która powoduje, że wiele osób idzie na prawo skuszona perspektywą życia na dobrym poziomie. Warto jednak pamiętać, że droga do wysokich zarobków wiedzie przez pięć lat wymagających studiów, a także cztery lata wybranej aplikacji. Nie łatwo więc ukończyć wszystkie etapy, wymaga to całkiem sporego samozaparcia.

Prawo uchodzi także za najlepszą opcję dla osób, które interesują się naukami humanistyczymi. Zazwyczaj sprawdza się to generalnie na pierwszym roku, w którym większość uczelni skupia się na nauczaniu historii prawa. Konkretne umiejscowienie przedmiotów i ich liczba jest już kwestią konkretnej szkoły. Nie ma jednych standardów, uniwersytetu czy inne szkoły wyższe cieszą się w Polsce sporą autonomią. Na pierwszy roku prawa zwykle uczy się także prawoznawstwa, które jest swego rodzaju wprowadzeniem do rozmawiania i nauki o prawie, przedmiotem, w którym student zostaje wprowadzony w to, jak faktycznie prawo funkcjonuje i jakie są jego podstawowe zasady. Warto więc przyłożyć się do nauki tego przedmiotu, ponieważ może ona zagwarantować dużo łatwiejsze przyswajanie wiedzy w przyszłości. Na większości uniwersytetów (chociaż nie na wszystkich) istnieje jednak przedmiot nazwany logiką prawniczą, który nijak się ma do stereotypu o tym, że najlepiej na studiach prawniczych poradzą sobie humaniści. Logika jest przedmiotem skrajnie ścisłym, który ma za zadanie wypracować u prawników metodę bardzo konkretnego wysławiania się. W praktyce przedmiot oznacza jednak konieczność pochłonięcia potężnej ilości definicji i wzorów, które nijak mają się do zainteresowań humanistycznych.

Konkretna nauka przedmiotów prawniczych dotyczących poszczególnych gałęzi prawa najczęściej rozpoczyna się dopiero na drugim roku, kiedy do planu zajęć wchodzi m.in. prawo karne czy też prawo cywilne. To wówczas student zaczyna poznawać wiedzę bardziej praktyczną, która już łatwiej przygotowuje do wykonywania przyszłego zawodu. Warto także powiedzieć, że studia prawnicze są jednolite magisterskie, co oznacza, że nie dzielą się na klasyczny okres licencjatu i magisterki (kolejno 3 i 2 lata), jak na większości kierunków. Rzucając studia prawnicze na czwartym roku kończy się w ten sposób bez żadnego zawodowego tytułu. Dopiero po ukończeniu piątego przysługuje tytuł magistra, oczywiście po obronie pracy magisterskiej. Następnie należy pamiętać o tym, że należy zdać egzamin za konkretną, wybraną aplikację. Jeśli się to uczyni można podjąć praktykę u adwokata, notariusza, komornika, prokuratora, sędziego czy też radcy prawnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here