Studia - Kraków

Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, które liczy sobie już ponad 700 tysięcy mieszkańców, a jeszcze więcej, jeśli doliczyć otaczającą go aglomerację. Bliskość Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego powoduje, że w Krakowie siedzibę ma bardzo wiele międzynarodowych firm i obiektów przemysłowych, a także uczelni nastawionych na budowanie przyszłych elit w tych dziedzinach. Kraków może poszczycić się najdłuższą w Polsce tradycją uniwersytecką – tamtejszy Uniwersytet Jagielloński został założony przez Kazimierza Wielkiego w roku 1364 jako Akademia Krakowska. Wówczas była to pierwsza na ziemiach polskich szkoła wyższa i druga w Europie Środkowo-Wschodniej (po Pradze). Polscy utalentowani i spragnieni wiedzy młodzi ludzie nie musieli już wyjeżdżać na studia na włoskie uniwersytety, ponieważ mieli w Krakowie rodzimą uczelnię, która kształciła na kierunkach medycyna, prawo i sztuki wyzwolone. Uczelnią średniowieczną zarządzał dziekan, który miał bezwzględne i jedyne prawo do sądzenia swoich studentów – byli oni co ciekawe wyłączeni spod jurysdykcji królewskiej. Dzisiaj oczywiście rzeczywistość uległa diametralnej zmianie, ale nadal uniwersytety cieszą się tradycyjnie pewną autonomią. Jeżeli chodzi o studia – Kraków po wielu wiekach poszczycić się może wielkim wyborem uczelni, które zajmują czołowe miejsca w Polsce, a nieśmiało przebijają się także do europejskich i światowych rankingów.

Najważniejszą uczelnią w Krakowie od wieków pozostaje Uniwersytet Jagielloński, do dzisiaj w dużej mierze umieszczony w pięknych historycznych budowlach. Zwyczajowo zajmuje on w zależności od roku akademickiego pierwsze lub drugie miejsce w kraju (zacięcie rywalizuje z Uniwersytetem Warszawskim). UJ cieszy się też wielkim prestiżem szczególnie w dziedzinie takich kierunków jak prawo, jak i medycyna (której można się uczyć na swego rodzaju autonomicznym Collegium Medicum). Kraków daje możliwości, których raczej próżno szukać w większości polskich miast wojewódzkich. UJ nie jest jednak jedynym uniwersytetem w Krakowie – co ciekawe w niedalekiej przyszłości otworzono jeszcze drugi – Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II. Dla osób, które zainteresowane są bardziej specjalistycznymi kierunkami kształcenia Kraków oferuje inne państwowe uniwersytety – Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej czy Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.

Prawdziwą sławą Krakowa są także uczelnie techniczne. W absolutnej światowej czołówce, jeżeli chodzi o górnictwo i hutnictwo plasuje się Akademia Górniczo-Hutnicza. Przybywają tam studenci z całej Polski, a dyplom tej szkoły daje bardzo wiele na każdym CV w przypadku aplikowania do jakiejkolwiek firmy związanej z omawianą branżą. Technicznie w Krakowie bardzo dobrze prezentuje się także Politechnika Krakowska, która znana jest ze stosowania nowoczesnych technologii i nieszablonowych rozwiązań.

Kraków w swojej ofercie posiada również bardzo wiele szkół prywatnych, które dopełniają kształcenie lub dają możliwości tym, którzy na uczelnie państwowe się nie dostali.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here