Rodzaje norm odnoszące się do śrub

Macie zamiar kupić w niedalekiej przyszłości odpowiedniej jakości śruby, nakrętki, podkładki itp.? W takim wypadku najlepiej zdecydować się na produkty spełniające określone normy ISO/DIN/PN. Dlatego, że akcesoria tego typu są starannie wykonane z dobrych materiałów – na skutek tego są solidne, wytrzymałe, odporne na korozję itp. W dzisiejszym artykule dowiecie się najważniejszych informacji na temat najpopularniejszych norm ISO/DIN/PN. Krok po kroku poznacie również metodę, aby szybko została wykonana konwersja pomiędzy poszczególnymi oznaczeniami.

Normy ISO/DIN/PN – najważniejsze informacje

Należy zwrócić uwagę na fakt, że za normy ISO odpowiada już – od 1947 roku – Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna. Wcześniej, ponieważ w latach 1926-1942 działała natomiast ISA (Międzynarodowa Federacja Narodowych Stowarzyszeń Normalizacyjnych). Trzeba zwrócić uwagę, że od momentu założenia w gronie państw członkowskich znajduje się Polska. Dokładnie 4 lata później do tego grona dołączył zaś Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że Deutsches Institute für Normung został natomiast założony w 1917 roku. Nie tylko normy DIN są stosowane na terenie naszego kraju. Mamy także swoje własne, prywatne Polskie Normy oznaczone skrótem PN. Na pewno taka sytuacja może cieszyć, aczkolwiek te narzędzia są stosowane wyłącznie u nas. W związku z tym handel zagraniczny musi odbywać się bazując na wiedzy na temat innych oznaczeń – najbardziej uniwersalne i najczęściej stosowane są oczywiście normy ISO.

Zapoznaj się z produktami firmy Stalmut -> https://stalmut.pl/oferta/sruby/sruby-din-7991-iso-10642-lbem-stozkowym-gniazdem-szesciokatnym/

Konwersja – co trzeba zrobić, aby ją wykonać?

Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że konwersja odnosi się nie tylko do śrubek, nakrętek, wkrętów, zawleczek, blachowkrętów lub nitów itd. W tym gronie znajdują się także podkładki. Często kupowane w dzisiejszych czasach są między innymi elementy okrągłe płaskie, które występują w trzech różnych klasach twardości. Są to następujące oznaczenia: 140 HV, 200 HV, 300 HV. Nie można nie wspomnieć, że produkty tego typu powstają nie tylko przy użyciu stali nierdzewnej. Do ich produkcji wykorzystuje się także stal węglową, mosiądz lub poliamid itp. Zakładamy, że znacie następujące oznaczenia tych akcesoriów: DIN 125/ISO 7089. Co zrobić, aby poznać normę zatwierdzoną przez Polski Komitet Normalizacyjny? Generalnie fachowcy stosują tutaj tabelę konwersji norm, która jest szybka w użyciu, a także prosta w obsłudze. Wystarczy tylko kilka chwil, aby dowiedzieć się, że Polski Komitet Normalizacyjny określa podkładki okrągłe płaskie jako PN 82006.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here