Oszczędzanie zużycia prądu w domu

Trzyosobowe gospodarstwo domowe potrzebuje średnio 1800 kWh energii elektrycznej rocznie. Jeśli sądzisz, że w Twoim domu zużywa się zbyt wiele prądu, dowiedz się, w jaki sposób ograniczyć zużycie, aby płacić niższe rachunki.

Oblicz zużycie energii przez poszczególne urządzenia

Pierwszym krokiem do oszczędności jest zidentyfikowanie potencjalnych „winowajców” zbyt wysokich rachunków, czyli urządzeń elektrycznych używanych w twoim domu. Dla każdego z nich z łatwością obliczysz miesięczne zużycie prądu mnożąc jego moc przez czas pracy. Potrzebny będzie ci do tego kalkulator lub arkusz w Excelu, ale to jednorazowe zadanie może doprowadzić cię do interesujących wniosków. Pamiętaj, by nie pominąć żadnego ze sprzętów znajdujących się w twojej kuchni, łazience czy salonie. Obliczenia niekoniecznie będą zgodne z faktycznym rachunkiem za prąd, ponieważ poszczególne sprzęty pobierają energię także w funkcji czuwania. W gniazdkach elektrycznych ładujesz smartfon lub tablet i korzystasz z oświetlenia. Dokładne obliczenia pomogą Ci jednak znaleźć obszary, w których warto dokonać zmian.

Zastanów się nad zmianą nawyków

Jeśli okaże się, że płacisz wysokie rachunki ze względu na lodówkę, pralkę czy zmywarkę, być może warto wymienić sprzęt na bardziej energooszczędny. Być może dojdziesz do wniosku, że duże straty energii powoduje niepotrzebnie włączony przez większość dnia telewizor lub laptop. Wyższe rachunki mogą być także efektem częstej pracy odkurzacza o dużej mocy. Nie oznacza to, że nie warto z niego korzystać, ale alternatywą dla codziennego odkurzania domu jest wyczyszczenie podłogi mopem lub koncentracja na obszarach, które najłatwiej się brudzą, na przykład okolicach drzwi wejściowych.

Dopasuj ofertę i taryfę do potrzeb Twojego gospodarstwa domowego

Z pewnością znajdziesz wiele źródeł potencjalnych oszczędności. Jeżeli dojdziesz do wniosku, że nie jesteś w stanie ograniczać zużycia prądu bez negatywnego wpływu na komfort życia Twojej rodziny, zastanów się nad jeszcze jednym aspektem rachunków za energię elektryczną. Być może prąd, który kupujesz, jest zbyt drogi. Rozważ zmianę sprzedawcy energii elektrycznej, co jest prostą i szybką procedurą opisaną dokładnie w tym miejscu: Poprostuenergia.pl. Wybierz ofertę z korzystną stawką, niską opłatą handlową i gwarancją stabilnej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here