Rozwód to bardzo traumatyczne i ciężkie przeżycie. Stres z nim związany jest podobno porównywalny z tym porodowym. Niemniej przez rozwód można przejść obronną ręką, a zająć się jego organizacją może kancelaria prawna.
Co należy do kompetencji kancelarii prawnej w kwestii rozwodu?
Przede wszystkim jej przedstawiciele mogą sporządzić pozew rozwodowy dla którejś ze stron. Poza tym adwokat z upoważnienia klienta może zbierać dla sądu dowody świadczące o niewierności współmałżonka. Innym powodem rozstania może być fakt, iż jedna ze stron zataiła, że jest chora psychicznie lub nie chciała mieć potomstwa ze współmałżonkiem. Ostatnim czynnikiem zapalnym w rodzinie może być też notoryczna przemoc domowa.
Co może zrobić kancelaria prawna, aby pomóc ofierze przemocy domowej?
Po pierwsze może przekonać ją, żeby zaczęła o siebie walczyć i przeciwstawiła się domowemu oprawcy. Po drugie może pomóc dostać się osobie poszkodowanej na sądową obdukcję i nakłonić ją do jej przeprowadzenia. Po trzecie w jej mocy leży załatwienie sądowego nakazu, by domowy oprawca miał zakaz zbliżania się do niej. Czasem udaje się nawet pracownikom kancelarii prawnej wyegzekwować sądowy nakaz eksmisji dla agresora. Niemniej to i tak z reguły nie załatwia od razu sprawy, bo takie eksmisyjne formalności potrafią się przeciągać latami.
Czy usługi kancelarii prawnej są drogie?
Niestety kancelaria prawna słono sobie liczy za swoją pracę. Niemniej można załatwić sobie adwokata z urzędu. Jego honorarium za usługi prawnicze pokrywa w całości Skarb Państwa. Jest to spora ulga dla osób niezamożnych, które chcą wziąć rozwód i przerwać w końcu ten zaklęty krąg przemocy domowej. Kancelaria prawna może również na rzecz ofiary uzyskać alimenty od domowego agresora. Jest to możliwe zwłaszcza wtedy, gdy osoba pokrzywdzona nigdy zawodowa nie pracowała i nie ma pieniędzy na swoje utrzymanie.
Które sprawy rozwodowe są najtrudniejsze?
Na pewno te, w których jest zażarta walka o prawo opieki nad dziećmi. Czasem trudno rozsądzić, który z rodziców bardziej zasługuje na to, by wziąć do siebie dziecko. Najczęściej jest tak, że pozostaje ono z matką. Trudne są również rozwody, w których cały proces opiera się na poszlakach i nie ma zgody co do podziału majątku. Takie burzliwe rozwody potrafią ciągnąć się latami.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant