Wybór kierunku studiów to bardzo trudna decyzja. Przed wszystkim z powodu tego, że zazwyczaj w wieku lat 19, nie mamy jeszcze w pełni wyklarowanej wizji naszego przyszłego życia. Dzieje się tak głównie dlatego, że do tego typu wyboru nie przygotowują nas poprzednie szczeble edukacji. Żadne liceum publiczne nie jest w stanie dostatecznie ukształtować młodego człowieka- tak, aby był on pewien, czego oczekuje od życia, co sprawia mu prawdziwą przyjemność, jak w ogóle zabrać się do tak ważnych decyzji.
Jeśli dziecko uczęszcza do placówki prywatnej, być może ma większą samoświadomość. W takich szkołach bowiem, kładzie się zdecydowanie większy nacisk na rozwój własnych zainteresowań, pobudzanie pasji, podążanie za głosem intuicji, a nie ślepe odtwarzanie treści programowych. Niestety w przypadku szkół publicznych nadal ta druga kwestia jest ważniejsza. Być może brakuje nam odpowiednio wykwalifikowanych nauczycieli i pedagogów, którzy potrafiliby pokierować rozwojem dzieci i młodzieży w prawidłowy sposób.
Studia pedagogiczne powinny ich do tego odpowiednio wyszkolić, ale nie zawsze tak się dzieje. Głównie dlatego, że niestety pedagogika nadal jest traktowana, jako studia, które wybiera się z braku innych pomysłów. Tym czasem pedagog to bardzo odpowiedzialne stanowisko. I nie każdy ma naturalne predyspozycje do wykonywania tego zawodu. Szczególnie, gdy mowa o wychowaniu przedszkolnym, czy nauczaniu początkowym. Dziś, kiedy rodzice są coraz bardziej świadomi potrzeb swoich pociech i mają coraz większe wymagania w stosunku do wychowawców dzieci, nauczycielka wychowania przedszkolnego nie może bazować jedynie na starych utartych formułkach i metodach nauczania. W jej działaniu liczy się przede wszystkim otwartość na nowości, chęć stałego poszerzania wiedzy, gotowość do podejmowania nowych wyzwań i ogromna cierpliwość.
Pedagog musi posiadać szereg specyficznych cech osobowościowych, aby móc odnaleźć się w pracy z maluchami. Przedszkolaki to dzieci, które właśnie zaczynają poznawać świat i możliwości, jakie on im daje. Zadaniem nowoczesnego i świadomego nauczyciela jest umiejętność dotarcia do każdego dziecka z osobna, zrozumienia jego indywidualnych potrzeb, spojrzenia na rzeczywistość jego dziecięcymi oczami. Zdolność do empatii jest kluczową umiejętnością, jaka musi posiadać dobry pedagog. Bez niej nie będzie bowiem potrafił należycie zrozumieć swoich wychowanków, a przez to i nie będzie w stanie prawidłowo pokierować ich rozwojem. A te pierwsze kilka lat życia bywają kluczowe dla późniejszych wyborów i poglądów małego dziecka.
Dziś kładzie się ogromny nacisk na to, aby nauczyciel wychowania przedszkolnego, czy nauczania początkowego, był człowiekiem z pasją. Musi on wykazywać zdolności organizatorskie i przywódcze, jednocześnie wzbudzać u wychowanków szacunek i respekt, ale nie budzić przy tym strachu. Dobry pedagog to taki, do którego dziecko może i chce przyjść z każdym swoim problemem. I wie, że nauczyciel będzie się starał rozwiązać ten problem natychmiast.