Studia zaoczne - Kraków

Kraków jest drugim co do wielkości miastem w Polsce, w którym mieszka obecnie ponad 700 tysięcy mieszkańców. Znane jest z bogatej historii, mnóstwa zabytków i niezwykle bogatej oferty kulturalnej. Kraków jest czołowym miejscem na liście rzeczy do zwiedzania w Polsce, a także miastem, gdzie jest cały czas mnóstwo obcokrajowców – szczególnie warto znać w Krakowie język angielski, aby być w pełni komunikatywnym.

Kraków to także doskonałe miejsce dla studentów. Jest to potężnie rozwijający się ośrodek akademicki z bardzo bogatą ofertą szkół wyższych. Na czele stoi oczywiście Uniwersytet Jagielloński założony jako Akademia Krakowa w 1364 roku przez Kazimierza Wielkiego w budynku, który dzisiaj znany jest jako Collegium Maius. Była to pierwsza uczelnia wyższa w Królestwie Polskim, a także druga w Europie Środkowo-Wschodniej. W tamtejszej akademii średniowieczni uczniowie uczyli się medycyny, prawa zwyczajnego i kanonicznego, a także szeroko rozumianych sztuk wyzwolonych. Dzisiaj oczywiście oferta Uniwersytetu Jagiellońskiego jest zdecydowanie szersza. Pozostał jednak wielki prestiż uczelni i bardzo wysoki poziom nauczania. Od lat jedynym rywalem dla krakowskiej szkoły wyższej jest stołeczny Uniwersytet Warszawski. Obie te uczelnie swoim poziomem nauczania weszły już na poziom europejski i szkolą prawdziwe elity w skali państwa. Absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, a konkretnie tamtejszego Wydziału Prawa i Administracji jest obecny Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej, Andrzej Duda. Szkolili się tam także inni wielcy dla narodu udzielający się w rozmaitych sferach życia. Studiując na Uniwersytecie Jagiellońskim nadal można poczuć wielowiekową tradycję tej uczelni dzięki doskonale zachowanym historycznym budynkom.

Jeżeli chodzi o studia zaoczne – Kraków i Uniwersytet Jagielloński, a także inne tamtejsze szkoły wyższe mają bardzo wiele do zaoferowania. Jest to bowiem bardzo istotne w ofercie każdej uczelni obecnie. Pierwszym powodem jest to, że każda szkoła wyższa chce zarobić trochę pieniędzy, a studia zaoczne są płatne, więc takowy zysk umożliwiają. Na tego typu tryb studiów mogą się zdecydować osoby pracujące, które chcą połączyć nabywanie nowego doświadczenia ze studiowaniem, czyli powiększaniem swoich możliwych kwalifikacji. Jest to tyle dobre, że często marnują oni zdecydowanie mniej czasu niż studenci dzienni i żyją z dnia na dzień bardziej odpowiedzialnie. Dla wielu studentów dziennych jest bowiem tak, że studia są praktycznie przedłużeniem dzieciństwa i odsunięciem od siebie przykrej konieczności podjęcia pracy w jakiejkolwiek branży. Zaoczni mają także, co warto podkreślić, dokładnie taki sam plan zajęć i siatkę godzinową, co studenci dziennych (poza obowiązkowymi godzinami wychowania fizycznego). Ich lekcje odbywają się w piątki, soboty, a czasami niedzielę, właściwie od rana do wieczora. Zjazdy takie odbywają się co tydzień lub dwa, w zależności od ilości godzin, które należy przerobić. Na studia zaoczne z uwagi na mniejsze zainteresowanie studentów i większe limity przyjęcia są mniej wymagające progi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here