Studia psychologiczne od kilku już lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem na bardzo wysokim poziomie. Na najlepszych krajowych uczelniach (jak na przykład krakowski Uniwersytet Jagielloński) zdarza się nawet, iż w trakcie rekrutacji na jedno miejsce aplikuje aż dwudziestu-kilku studentów. Zdaje się, iż z roku na rok zainteresowanie wzrasta zamiast maleć – oznacza to, iż coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zostanie psychologiem. Skąd takie zainteresowanie tym właśnie zawodem, oraz – co za tym idzie – tymi studiami? Z całą pewnością nie są to studia łatwe – wystarczy zapytać choćby kilku studentów psychologii, by wypowiedzieli się na temat ilości materiału, który muszą oni przyswoić chociażby w ciągu tygodnia. Choć zajęć nie ma może zbyt wiele, ilości materiału niezbędnego do zaliczenia każdego przedmiotu są naprawdę ogromne. Do tego wszelkiego rodzaju zadania domowe, prace na zaliczenie, kolokwia… Jest tego naprawdę mnóstwo. Co za tym idzie – jak już wyżej wspomniano – studia wcale nie należą do najłatwiejszych. Ponadto niezbyt dobrą sławą cieszy się również sam zawód, do którego owe studia przygotowują, a więc zawód psychologa. Młodzież udająca się na te studia niejednokrotnie jest straszona tym, jak przytłaczający oraz obciążający psychicznie zawód przyjdzie im wykonywać. Jak jest naprawdę? Czy zawód psychologa rzeczywiście jest tak koszmarny, jak zwykło się go przedstawiać? Czy na studia te nadaje się każdy?
Cóż, odpowiadając na ostatnie pytanie – zdecydowanie nie są to studia dla każdego. Nie ma co ukrywać – studia psychologiczne to dość ciężki orzech do zgryzienia. Po pierwsze – niełatwo się na nie dostać. Co gorsza – jeszcze trudniej jest się na nich utrzymać. Dostanie się na nie to niestety zaledwie połowa sukcesu. Tym, co jest zdecydowanie istotniejsze, jest właśnie utrzymanie się na nich, co oznacza zaliczanie wszystkich kolokwiów, egzaminów oraz prac na konwersatoria. A to nie jest wcale takie łatwe. Obowiązujące do każdej sesji ilości materiały liczy się dosłownie w tysiącach stron – przy tym nie sposób nie wspomnieć o tym, iż jest to materiał o wiele trudniejszy niż przykładowo ten, który przyswajało się w liceum, przed maturą. Jak zwykło się mawiać – na studiach taką „maturę” przeżywa się co semestr – każda sesja jest bowiem o wiele bardziej wymagającym wyzwaniem, niż zdawana pod koniec szkoły średniej matura…
Sam zawód psychologa w rzeczywistości nie jest jednak aż tak straszny, jak zwykło się go przedstawiać. Nie zapominajmy bowiem, iż psychologia niejedno ma imię – decydując się na studia psychologiczne nie zobowiązujemy się jednocześnie do zostanie psychoterapeutą. Możemy na przykład zdecydować się na psychologię dziecięcą i zatrudnić się w szkole, gdzie konsultowane będą z nami sprawy uczniów. Możemy również skupić się na psychologii biznesu czy reklamy, których popularność zdecydowanie rośnie w dzisiejszych czasach. Lub zdecydować się na karierę psychologa poznawczego i – przykładowo – przeprowadzać badania sprawdzające sprawność zawodowych kierowców. Możliwości jest naprawdę mnóstwo.