Studia podyplomowe nauczycieli

Nauczyciel to wyjątkowy zawód, pełen pasji i poświęcenia. Wybierają go ludzie, którzy pragną uczestniczyć w procesie wychowania i nauczania dzieci i młodzieży.
Zawód nauczyciela wiąże się z przebywaniem w nieustannym hałasie i gwarze. Czy to w szkole, czy przedszkolu mamy do czynienia z grupami dzieci, które są w ciągłym ruchu, a śmiech i głośne rozmowy są nieodzownym elementem ich bytu.
Zawód nauczyciela najczęściej piastują kobiety, choć nie rzadko spotykamy też mężczyzn pracujących w szkole. Wiąże się to zapewne z niewysokimi zarobkami i możliwością pogodzenia życia zawodowego z obowiązkami w domu i opieką nad dziećmi.
Ludzie, którzy obierają tę ścieżkę zawodową, często nie zdają sobie sprawy ile trudu będą musieli wkładać w tą pracę każdego dnia, aby proces nauczania przebiegał sprawnie.
Nauczyciel to nie tylko praca na lekcji z gromadką uśmiechniętych dzieci. To ogromna odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo, wychowanie i nauczanie. Dzieci i młodzież nie okazują szacunku nauczycielom, nie doceniają ogromu ich pracy i zaangażowania. Zawód ten nie ma żadnego poparcia społecznego,co jest wynikiem zapewne przepracowaną mniejszą liczbą godzin i posiadaniu wielu przywilejów, niedostępnych dla innych zawodów.
Jednak praca ta to nie tylko kilka godzin spędzonych w szkole, czy przedszkolu. To często długie godziny w domu i ślęczenie nad opracowywaniem zajęć szkolnych, sprawdzaniem klasówek i prac domowych. Nauczyciel nieustannie musi podnosić swoje kwalifikacje.
Studia podyplomowe dla nauczycieli, to podstawa ich rozwoju. Wymaga się od nich, aby nieustanne pogłębiali swoją wiedzę i poszerzali horyzonty. Dlatego też studiują kierunki związane z ich zawodem, a które będą pomocne w procesie nauczania i wychowania. Studia podyplomowe dla nauczycieli obejmują zazwyczaj kierunki psychologiczne, terapeutyczne, rewalidacyjne i z zakresu pedagogiki specjalnej.
Takie nieustanne dokształcanie się wymaga od nauczycieli poświęcania swojego wolnego czasu kosztem życia rodzinnego.
Przynoszą oni swoją pracę do domu i wieczorami zamiast spędzić czas z rodziną, przesiadują nad stertą niesprawdzonych kartkówek.
Dlatego nie można tak śmiało oceniać tej grupy zawodowej i oskarżać jej o lenistwo i wygodę, bo jeden dzień spędzony w szkole z gromadką niesfornych uczniów, którzy często nie słuchają poleceń nauczyciela i nie okazują mu należytego szacunku jest dniem tak męczącym i wyczerpującym, że po powrocie do domu marzy on o ciszy i spokoju.
Człowiek, który wykonuje tę pracę jest nieustannie obserwowany przez dzieci i ich rodziców. Obwinia się go o trudy wychowawcze i kłopoty dziecka w szkole i domu. To nauczyciel obrywa od rodzica, kiedy jego pociecha otrzymuje słabe oceny, to on jest winien, bo nie potrafi prawidłowo nauczać i przekazywać wiedzy.
To bardzo niewdzięczny zawód i ludzie, którzy go podejmują, często po kilku latach pracy rezygnują i opuszczają mury szkolne.
Studia podyplomowe dla nauczycieli są dla nich szansą na obranie innej drogi zawodowej niż praca przy tablicy w szkole.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here