Studia medyczne uchodzą za zdecydowanie najtrudniejszą opcję, której można podjąć się kończąc szkołę średnią. Zwyczajowo również bardzo ciężko na tego typu studia się dostać – trzeba znakomicie zdać egzamin maturalny z rozszerzonej chemii oraz biologii. Bardzo rzadko uczelnie honorują inne przedmioty niż dwa wymienione, więc przyszły lekarz musi głównie na nich skupić się w liceum bądź technikum. Nie jest to zresztą nic dziwnego. Mimo, że lekarzy brakuje i często logicznym wydawałoby się szkolenie ich więcej, nie jest to droga najlepsza. Lepiej bowiem mieć ludzi po medycynie mniej, a mieć pewność, że jest to prawdziwa śmietanka wśród licealistów – ludzie ambitni, inteligentni i sumienni. Praca lekarza jest bowiem najbardziej odpowiedzialną wśród tych, którymi można się w przyszłości zająć. Chodzi wszakże o ratowanie ludzkiego życia – nie ma nic ważniejszego niż właśnie to zadanie. Student medycyny w przeciwieństwie do stereotypowe ucznia szkoły wyższej nie spędza całego wolnego czasu na imprezowaniu, a uczy się pilnie. Natężenie pracy na medycynie jest tak wielkie, że wiele studentów śpi po pięć godzin i zaniedbuje własne zdrowie, aby w przyszłości ratować czyjeś. Trzeba jednak pojąć bardzo wiele faktów związaną z biologią i chemią, należy znać mnóstwo reakcji i zależności obowiązujących w przyrodzie. Jeśli więc ktoś nie jest przygotowany na natłok pracy i bardzo stresujące i ciężkie kolokwia musi się zastanowić czy na pewno medycyna jest kierunkiem dla niego.
Z drugiej jednak strony, zawód ten daje po ukończeniu bardzo dużo satysfakcji. Nie tylko dlatego, że dokonało się czegoś wielkiego, ale także z powodu, że wcale nie jest tak trudno znaleźć pracę. Większość szpitali i klinik specjalistycznych potrzebuje w tej chwili kolejnych pracowników, ponieważ deficyt talentów zawsze będzie istnieć. Inną sprawą jest fakt, że wielu utalentowanych Polaków wyjechało zagranicę, ponieważ tam odnaleźli większe możliwości rozwoju. Ciężko zresztą się dziwić takiemu procederowi jednocześnie pilnując, aby warunki w Polsce były na tyle dobre, żeby kolejne pokolenia już nie wyjeżdżały, a zostawały i zasilały rodzimą medycynę.
Obecnie medycynę można studiować w większości dużych polskich miast, aczkolwiek ich liczba jest zdecydowanie mniejsza niż np. tych, które kształcą na kierunku prawo, filologia angielska czy zarządzanie. Kierunek lekarski, czyli podstawowy medyczny najlepiej obecnie plasuje się w rankingach na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wyróżnić jednak należy Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, Uniwersytet Medyczny w Łodzi czy Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Medycynę studiować można ponadto w takich polskich miastach jak Szczecin, Białystok, Olsztyn, Opole, Radom, Lublin, Bydgoszcz, Rzeszów, Zabrze i Zielona Góra. Wybór jednak jest, ale nigdzie nie jest dostać się łatwo i nigdzie nie jest prosto dotrwać do końca.