Poznań - studia

Poznań to piąte co do wielkości miasto w Polsce i stolica województwa wielkopolskiego. Liczy sobie ponad 500 tysięcy mieszkańców, aczkolwiek dodatkowo studiuje tam około 120 tysięcy studentów, którzy nie koniecznie są zameldowani na pobyt stały. Do tego doliczyć trzeba stale rosnącą poznańską aglomerację na obrzeżach stolicy Wielkopolski. W Poznaniu studentów jest więc bardzo dużo zwłaszcza patrząc proporcjonalnie – jedna piąta wszystkich mieszkańców. Z tego powodu ta grupa wiekowa ma bardzo duże zniżki w wielu lokalach gastronomicznych na jedzenie, alkohol czy też w sklepach na przedmioty codziennego użytku. Studenci mają w Poznaniu bardzo dużo możliwości na zabawę i spędzenie miło czasu ze znajomymi w wielu interesujących lokalach. Pod tym względem jest to więc dla wielu prawdziwy raj na ziemi, a także wcale nie tak duże miasto – można je z powodzeniem ogarnąć w przeciągu paru miesięcy. Poznań nie jest tak wielki jak Warszawa – oprócz ścisłego centrum znajdują się w nim właściwie tylko osiedla z wielkiej płyty, które przecież ciężko zaliczyć do wielkomiejskiej zabudowy.

Jeżeli chodzi o Poznań – studia najczęściej wybierane są przez młodych ludzi na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, który obecnie znajduje się na trzecim miejscu w Polsce właściwie w każdym możliwym rankingu. W niektórych specjalizacjach nawet zdecydowanie bryluje nad innymi polskimi uczelniami wyższymi – są to filologie zagraniczne czy też filologia polska. Wydział Anglistyki oraz Wydział Neofilologii UAM cieszy się niesłabnącą sławą i renomą bardzo dobrej językowej uczelni oferującej kursy i studia z ponad czterdziestu różnych języków. Wielką renomą cieszy się również poznański Wydział Prawa i Administracji, który co prawda według Perspektyw zajmuje trzecie miejskie kraju, ale w rankingu rządowym został odznaczony jako jedyny prestiżową kategorią naukową A+. Można więc powiedzieć, że Poznań to miasto bardzo dobrze rozwijające się i oferujące dużo w dziedzinie szeroko pojętej edukacji akademickiej.

Oprócz UAM w Poznaniu około 20 tysięcy osób uczy się na najlepszej technicznej uczelni w Wielkopolsce i jednej z lepszych w zachodniej Polsce – na Politechnice Poznańskiej. Posiada ona rozległe kampusy i szerokie zaplecze techniczno-rozwojowe, które powoduje, że tamtejsi studenci zaznajamiani są z najnowszymi osiągnięciami dzisiejszej nauki. W Poznaniu znajduje się również piąty w Polsce w klasyfikacji uczelni medycznych Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego, który kształci 10 tys przyszłych lekarzy specjalistów, farmaceutów, pielęgniarzy itd. Kolejne 10 tys osób spotkać można na Uniwersytecie Przyrodniczym oraz Uniwersytecie Ekonomicznym, który znajduje się w bardzo charakterystycznej czerwonej wieży widocznej doskonale na tle panoramy Poznania. Ostatnim, piątym poznańskim uniwersytetem jest Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, czyli była Akademia Sztuk Pięknych kształcąca tysiąc osób. Oczywiście istnieje jeszcze wiele rozmaitych uczelni prywatnych w tym chociażby dosyć znana Wyższa Szkoła Bankowa czy oddział SWPS.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKoszt studiów
Następny artykułNa studia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here