Czy warto kończyć studia?

Rynek pracy w Polsce podlega dynamicznym zmianom. W ostatnich latach bezrobocie spadło do bardzo niskiego poziomu. Można uznać, że mamy do czynienia z rynkiem pracownika. Pomimo tego, nad zagadnieniami edukacji wciąż unoszą się opary z poprzedniej epoki.
Jak wyglądała edukacja w minionych latach? Bardzo prosto – student musiał „zdobyć papier”. Przez dziesięciolecia sztucznie pompowano liczbę studentów, odwlekając moment w którym ci mieliby zasilić niewydolny rynek pracy. Polska stała jedną z największych fabryk magistrów w Europie. Jednak od tego czasu sytuacja mocno się zmieniła. Na rynku nastąpiła inflacja wykształcenia. Skoro pracodawcy mogli przebierać w dziesiątkach (jeżeli nie stekach) magistrów na jedno stanowisko, coraz bardziej zaczęły liczyć się konkretne umiejętności. Okazało się, że absolwenci niesamowitych uczelni miewali znaczne problemy z obsługą programów takich jak Exel lub Power Point. Młodzi inżynierowie potrafili wyliczyć wytrzymałość struktury konkretnego stopu stali, jednak mieli trudności ze zrozumieniem praktycznych możliwości obrabiarek. W związku z tym coraz mniejszą uwagę zaczęto przykładać do formalnego wykształcenia.
Rynek edukacji starał się nadążyć za zmieniającymi się warunkami na rynku pracy. Na wiele uczelni wprowadzono przedmioty, które miały nauczyć studentów również praktycznej strony wybranego zagadnienia. Jednak i tu natrafiono na pewien problem. Otóż studia to nie szkoła zawodowa. Studia muszą dotykać zagadnień bardziej ogólnych. Podstawowe pytanie brzmi – czy poznanie takich zagadnień będzie Ci przydatne? W wielu zawodach w ogóle nie trzeba mieć ukończonych studiów. Niekiedy wystarczą tylko studia inżynierskie.
Decyzję o wyborze kierunku kształcenia powinna poprzedzić rzetelna analiza plusów i minusów takiego rozwiązania. W końcu studia zajmują aż pięć lat. Może się okazać, że dużo lepszym pomysłem jest poświęcenie tego czasu na zbieranie doświadczeń zawodowych. Wybór kierunku i formy studiów nigdy nie należał do najłatwiejszych. Bardzo dużo zależy tu od indywidualnej decyzji studenta. Każdy sam musi sobie odpowiedzieć, co chce osiągnąć w życiu. Jednak bardzo istotne jest postrzeganie studiów w kategorii drogi do tego celu, a nie celu samego w sobie.
Żyjemy w epoce wiedzy oraz informacji. Z dużym prawdopodobieństwem wszyscy będziemy uczyć się przez całe życie. W dzisiejszych czasach nie wystarczy „zdobycie papierka”, który w teorii świadczy o naszej wiedzy. Dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszą się studia podyplomowe oraz różnego rodzaju kursy. Podstawową różnicą, w stosunku do klasycznych kierunków studiów, jest to, że nauczycielami często są tu uznani eksperci. Wiedza ma wymierną wartość i istnieją setki powodów, żeby ją kupować. Jednak w tych zagadnieniach ogromne znaczenie ma świadomy i przemyślany wybór. Wiedzę najlepiej jest czerpać od praktyków. Ponadto byłoby bardzo dobrze, gdyby ta wiedza była przydatna w naszym codziennym życiu. W dzisiejszych czasach, jeżeli nie chcesz pozostać w tyle – musisz się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here