Bitcoin – najważniejsze informacje

0
1075

Bitcoin (BTC) jest pierwszą i najbardziej znaną zdecentralizowaną kryptowalutą na świecie, która została stworzona przez enigmatyczną postać Satoshi Nakamoto. Kryptowaluta została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić transfer środków i przechowywanie pieniędzy w formie cyfrowej – bez kontroli rządów, banków i korporacji, a na dodatek z dużą dozą anonimowości.

Krótka historia Bitcoina

Oryginalny whitepaper opublikowany przez Satoshi Nakamoto zapewnia, że na rynku pojawi się ograniczona liczba monet w obiegu i nigdy nie będzie większa niż 21 milionów. Szacuje się, że wszystkie bitcoiny zostaną wydobyte do 2140 roku. Dotychczas wykopano ponad 90% dostępnej podaży bitcoina, jednak wraz z ogromnym wzrostem trudności kopania, liczba ta wcale nie będzie już tak szybko rosła. Wynika to z założeń algorytmu, a dokładnie zjawiska halvingu, który co 4 lata ogranicza nagrodę za blok dokładnie o połowę.

Bitcoin swoim fenomenem rozpoczął rewolucyjną erę kryptowalut. Po pojawieniu się pierwszej cyfrowej waluty na rynku, wielu programistów zaczęło postrzegać dodatkowe możliwości w tej przestrzeni. Rozpoczęto kopiowanie i modyfikowanie kodu źródłowego Bitcoina. W ten sposób powstały inne kryptowaluty, wykorzystujące główny silnik, jednak dostarczające coraz to nowsze funkcjonalności np. Ethereum, oferujące zawieranie inteligentnych kontraktów.

Jak uzyskuje się bitcoiny?

  • Kopanie

Jednym ze sposobów na uzyskanie cyfrowych monet BTC jest ich wykopanie. Jeszcze kilka lat temu do tego celu wystarczały mocne komputery PC. Obecnie przy wzmożonej trudności kopania korzystanie z tradycyjnych urządzeń jest nieopłacalne, dlatego stosuje się specjalistyczne urządzenia o nazwie ASIC, powszechnie znane jako koparki bitcoina.

  • Kupno na giełdzie lub w kantorze

Najprostszym sposobem na pozyskanie bitcoina bądź dowolnie innej kryptowaluty jest jej zakup na giełdzie, w kantorze lub u brokera. Rynek kryptowalut rozwinął się do takiego stopnia, że istnieje wiele sposobów, aby w łatwy sposób nabyć swojego pierwszego bitcoina. Wystarczy prosta rejestracja na giełdzie kryptowalutowej, udanie się do kantoru stacjonarnego czy zakup u specjalistycznego brokera jakim jest na przykład eToro. eToro to platforma, dzięki której można inwestować w ponad 40 najpopularniejszych kryptowalut za pomocą wielu dostępnych form płatności – karta kredytowa, przelew bankowy, Netskrill, czy przez tak wielu pożądany PayPal.

Jak kupić swojego pierwszego bitcoina?

Aby uprościć poradnik do minimum, skoncentrujemy się na tym jak kupić kryptowaluty przez PayPal. W celu rozpoczęcia inwestycji należy przejść na stronę brokera eToro, utworzyć za darmo profil, weryfikować swoją tożsamość oraz zasilić konto korzystając z systemy PayPal. Cały proces nie powinien zająć więcej, niż 10 minut. Po ukończeniu wszystkich etapów należy przejść do zakładki “Crypto”, wybrać Bitcoina, ustawić kwotę, którą chcemy zainwestować i kliknąć przycisk “Kup kryptowalutę”. Po dokonaniu zakupu wystarczy już tylko monitorowanie aktualnych cen kryptowalut i w razie osiągnięcia przez Bitcoina pożądanej ceny – sprzedaż aktywa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here