Jeżeli chodzi o kierunek psychologia – studia są jednymi z najczęściej podejmowanych w Polsce. Na największych uczelniach limity przyjmowania mogą przekraczać nawet 200 osób na rok, ponieważ chętnych na podjęcie tego typu studiów jest naprawdę wiele. Pewnym pocieszeniem jest jednak fakt, że psychologia obecna dostępna jest na takiej ilości uczelni państwowych i prywatnych, że jeśli ktoś chce studiować ten kierunek, to mu się uda. Właśnie powszechność tego kierunku i niesłabnące nim zainteresowanie powoduje, że psychologia staje się powoli jednym z najpopularniejszych kierunków w Polsce.
Dlaczego psychologia ma tak wielki udział w ofercie polskich szkół wyższych? Przede wszystkim ludzie bardzo interesują się ludzkimi umysłami i przeżyciami. Lubią słuchać ludzkich problemów i im próbować doradzać w ten sposób, żeby jakoś je zniwelować. Sami często zastanawiają się nad własnymi problemami i sądzą, że kierunek ten pozwoli im lepiej zrozumieć nie tylko innych, ale także siebie. Wreszcie, wiele młodych osób uważa, że zna się na ludziach i jest wrażliwą na krzywdę innych. Dochodzą oni do wniosku, że zawodowe słuchanie ludzkich problemów jest czymś odpowiednim dla nich i że naprawdę się do tej pracy nadają. Czy tak jest, to już jest kwestią sporną. Mity o zawodzie psychologa istnieją i istnieć będą – wiele osób uważa, że rozmawianie o życiu z obcą osobą nie pomaga, a rady są dosyć oczywiste i nic nie wnoszące. Są jednak tacy, którzy po kuracji z psychologiem poradzili sobie z poważnymi problemami i bardzo cenią sobie wykonywany przez nic zawód.
Warto jednak powiedzieć, że psychologia to nie jest medycyna i po odbytych studiach jest się magistrem, a nie doktorem. Psycholog nie ma bowiem celu leczenia ludzi – w kwestii umysłu zajmuje się tym psychiatra. Psychologia ma przede wszystkim pomóc drugiemu człowiekowi ogarnąć swój własny umysł i cieszyć się życiem mimo przeszkód jakie na drodze zawsze się pojawiają.
Warto jednak, aby na psychologię szły osoby, które faktycznie są zainteresowane ludzkimi umysłami i próbą zrozumienia przyszłych pacjentów, a także znają rynek, na którym zamierzają w przyszłości pracować. Psychologów jest bowiem bardzo wiele i w tej chwili konkurencja jest bardzo wysoka. W dużych miastach ciężko otworzyć nową poradnię lub znaleźć prace na podstawie ukończonego wykształcenia. Psychologia ma sens tylko wtedy, kiedy jest się przekonanym, że będzie się w tej dziedzinie naprawdę dobrym. Jeśli z góry uważa się, że to nie są studia idealne, można rzucić myślenie o psychologii i próbować skierować swoje myśli na innego typu studia. Warto też obiektywnie oceniać swoje możliwości. To, że raz czy drugi raz wysłuchało się czyjegoś wyznania, szczególnie na imprezach, nie znaczy, że już bardzo mocno „zna się na życiu”. Warto przed pójściem na studia spróbować porozmawiać lub poszukać w Internecie wypowiedzi pracujących psychologów, aby uświadomić sobie zawczasu w jaki sposób tak naprawdę przebiega ta pracowanie w tym zawodzie. Jest to lepsze niż rezygnować ze studiów w późniejszym czasie.