Studia w Anglii - z czym to się je?

Oddalone od miejskiego zgiełku stare, grube mury, schowane w morzu zieleni przepiękne, klimatyczne budynki pamiętające wydarzenia sprzed kilku wieków, ukryte w urokliwych alejkach żeliwne ławki, stylowe mundurki, drewniane ławki przesiąknięte historiami poprzednich studentów, kałamarze, mieszkanie w internacie i przepełnione książkami biblioteki, wraz z unoszącym się z nich ciepłym, zakurzonym światłem – to tylko niektóre aspekty, które mogą kojarzyć się z angielskimi uniwersytetami. Jednak nie wszystkie muszą wyglądać jak wyjęte żywcem z filmów o młodym czarodzieju albo książek Jane Austen; Wielka Brytania jest bowiem krajem, w którym funkcjonuje niezliczona ilość szkół wyższych o niezwykle zróżnicowanym charakterze i bogatych ofertach. Decydując się na studia w Anglii, możemy wybierać z bogatego katalogu wydziałów i kierunków, jakie tylko nam się zamarzą. Angielską przygodę możemy zakończyć zarówno z wykształceniem medycznym, chociażby jako chirurg, lub jako bibliotekarka czy cukiernik. Opcje są niezliczone również w kwestii wyboru samej szkoły – dla fanów wielkiego miasta idealny będzie tętniący życiem, nowoczesny college usytuowany w pobliżu Trafalgar Square w Londynie; dla miłośników historii, odrobiny magii i stylu retro wspaniałym miejscem do zdobywania wykształcenia będzie The Queen’s College w Oksfordzie; z kolei amatorzy nonszalancji i angielskiego klimatu oraz stylu życia doskonale odnajdą się na uniwersytetach w Nottingham, Bath albo Bristolu.
Planując wyjazd na studia do Anglii należy jednak pamiętać, że wyspiarskie szkolnictwo wyższe jest horrendalnie drogie i stać na nie tylko tych najwybitniejszych, którzy otrzymują stypendium, oraz najbogatszych, pochodzących z naprawdę dobrze sytuowanych i zamożnych rodzin. Na szczęście rząd brytyjski myśli o młodych ludziach, którzy pragną zdobyć dobre wykształcenie, i oferuje możliwość zaciągnięcia kredytu studenckiego. Można go bez problemu otrzymać jeśli jest się obywatelem Unii Europejskiej i nigdy się nie studiowało na żadnej publicznej uczelni. Kredyt wynosi, w zależności od uczelni, ok. 10 000 funtów rocznie i zaczyna się go spłacać dopiero, gdy zarabia się powyżej 2000 funtów lub ok. 4000 zł miesięcznie. Może to w praktyce oznaczać, że nigdy nie będziemy musieli spłacić naszego długu wobec Wielkiej Brytanii.
Anglia to wyjątkowy, różnorodny kraj, w którym przeplatają kultury i zwyczaje z całego świata, dzięki czemu jest też pełen możliwości i opcji, wśród których każdy znajdzie coś odpowiedniego dla siebie, zarówno w kwestii edukacji i kariery, jak i rozwoju pasji oraz zainteresowań. Do Zjednoczonego Królestwa warto się udać nie tylko po to, by zdobyć świetne wykształcenie na naprawdę światowym poziomie, ale również by się usamodzielnić, poznać i zrozumieć tamtejszą kulturę, poznać ciekawych ludzi z całego świata i nawiązać długoletnie przyjaźnie, a także podszkolić język i zdobyć cenne doświadczenie, które po powrocie do kraju będzie się wspaniale prezentować w CV.
Studia w Anglii to inwestycja, która procentuje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here