Studia medyczne

Studia medyczne są uznawane za jedne z najtrudniejszych i najdłuższych studiów. Na jedno miejsce na uczelni co roku próbuje się dostać kilkanaście studentów. Jest o co walczyć, ponieważ po studiach ma się zapewnioną pracę, gdyż lekarzy zawsze jest za mało. Ile trwają studia medyczne? Jak się na nie dostać? Jak je przeżyć?

Na studia medyczne ludzie decydują się już w liceum lub wcześniej. Już w szkole średniej trzeba zacząć ostra naukę i przygotowania do matury. Dużo osób bierze korepetycje z przedmiotów maturalnych, żeby wypaść jak najlepiej. Chętni na medycynę muszą zdać z wynikiem bardzo dobrym egzaminy maturalne z biologii i chemii, najlepiej powyżej 85%. Niektóre uczelnie podczas rekrutacji biorą pod uwagę również maturę z matematyki lub fizyki.
Jednych na studia medyczne motywuje rodzina, która chce być dumna, że mają w rodzinie szanowanego lekarza. Inni uważają ten zawód za lukratywny i oczekują dużych pieniędzy. Niektórzy znów uważają ten zawód za misję i chcą studiować i leczyć z powołania. A jest co motywuje tych ludzi, ale szansę mają uczniowie wytrwali i dobrze zorganizowani.
Na studia medyczne można iść w wielu miastach w Polsce, między innymi w Warszawie, Gdańsku, Szczecinie, Poznaniu, Opolu czy w Katowicach. Można studiować stacjonarnie lub w trybie niestacjonarnym. Studia niestacjonarne wyglądają tak samo jak stacjonarne, ale płaci się za nie około dwudziestu tysięcy za rok.
Na studiach medycznych należy wziąć pod uwagę, że pieniądze potrzebne będą nie tylko na opłacenie mieszkania czy jedzenia, ale również na drogie podręczniki, stetoskop, fartuchy czy buty do szpitala.

Jak wyglądają i ile trwają studia medyczne?
Studia medyczne według konstytucji trwają sześć lat. Ostatnie parę roczników miało mieć studia pięcioletnie, a do tego roczny darmowy staż, ale zmieniono ten pomysł. Przedmioty rozłożone są na sześć lat. Po ukończeniu studiów otrzymuje się tytuł lekarza, ale nie prawo do wykonywania zawodu. Po sześciu latach studiach odbywa się trzynastomiesięczny płatny staż na różnych oddziałach. Potem wybiera się specjalizacje, którą robi się od 3 lat i dłużej.
Na pierwszym roku sen z powiek studentów medycyny spędza słynna anatomia. Studenci mają zajęcie na prosektorium na którym leżą kości i i zwłoki, na których młodzi adepci sztuki medycznej będę się uczyli budowy ludzkiego ciała. Często zdarza się, że bardziej wrażliwi mdleją lub wymiotują. Na zajęciach po kolei poznaje się szczegóły budowy organizmu człowieka, zaczynając od osteologii, czyli nauki o kościach. Przechodzi się przez mięśnie, naczynia, nerwy, narządy oraz mózgowie, które jest z tego wszystkiego najtrudniejsze. Rok zmagań wieńczą sławetne szpilki – na każdy preparat, na którym musisz podpisać szczegół anatomiczny w języku polskim i po łacinie, masz trzydzieści sekund. Na egzamin teoretyczny obowiązuje rozległy zakres wiedzy, co sprawia, że anatomia jest bardzo stresująca.
Na kolejnych lata trudne są przedmioty takie jak biochemia czy farmakologia. Od trzeciego roku zaczynają się zajęcia w szpitalu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here