Kraków to drugie co do wielkości miasto w Polsce, które liczy sobie już ponad 700 tysięcy mieszkańców, a jeszcze więcej, jeśli doliczyć otaczającą go aglomerację. Bliskość Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego powoduje, że w Krakowie siedzibę ma bardzo wiele międzynarodowych firm i obiektów przemysłowych, a także uczelni nastawionych na budowanie przyszłych elit w tych dziedzinach. Kraków może poszczycić się najdłuższą w Polsce tradycją uniwersytecką – tamtejszy Uniwersytet Jagielloński został założony przez Kazimierza Wielkiego w roku 1364 jako Akademia Krakowska. Wówczas była to pierwsza na ziemiach polskich szkoła wyższa i druga w Europie Środkowo-Wschodniej (po Pradze). Polscy utalentowani i spragnieni wiedzy młodzi ludzie nie musieli już wyjeżdżać na studia na włoskie uniwersytety, ponieważ mieli w Krakowie rodzimą uczelnię, która kształciła na kierunkach medycyna, prawo i sztuki wyzwolone. Uczelnią średniowieczną zarządzał dziekan, który miał bezwzględne i jedyne prawo do sądzenia swoich studentów – byli oni co ciekawe wyłączeni spod jurysdykcji królewskiej. Dzisiaj oczywiście rzeczywistość uległa diametralnej zmianie, ale nadal uniwersytety cieszą się tradycyjnie pewną autonomią. Jeżeli chodzi o studia – Kraków po wielu wiekach poszczycić się może wielkim wyborem uczelni, które zajmują czołowe miejsca w Polsce, a nieśmiało przebijają się także do europejskich i światowych rankingów.
Najważniejszą uczelnią w Krakowie od wieków pozostaje Uniwersytet Jagielloński, do dzisiaj w dużej mierze umieszczony w pięknych historycznych budowlach. Zwyczajowo zajmuje on w zależności od roku akademickiego pierwsze lub drugie miejsce w kraju (zacięcie rywalizuje z Uniwersytetem Warszawskim). UJ cieszy się też wielkim prestiżem szczególnie w dziedzinie takich kierunków jak prawo, jak i medycyna (której można się uczyć na swego rodzaju autonomicznym Collegium Medicum). Kraków daje możliwości, których raczej próżno szukać w większości polskich miast wojewódzkich. UJ nie jest jednak jedynym uniwersytetem w Krakowie – co ciekawe w niedalekiej przyszłości otworzono jeszcze drugi – Uniwersytet Papieski im. Jana Pawła II. Dla osób, które zainteresowane są bardziej specjalistycznymi kierunkami kształcenia Kraków oferuje inne państwowe uniwersytety – Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej czy Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja.
Prawdziwą sławą Krakowa są także uczelnie techniczne. W absolutnej światowej czołówce, jeżeli chodzi o górnictwo i hutnictwo plasuje się Akademia Górniczo-Hutnicza. Przybywają tam studenci z całej Polski, a dyplom tej szkoły daje bardzo wiele na każdym CV w przypadku aplikowania do jakiejkolwiek firmy związanej z omawianą branżą. Technicznie w Krakowie bardzo dobrze prezentuje się także Politechnika Krakowska, która znana jest ze stosowania nowoczesnych technologii i nieszablonowych rozwiązań.
Kraków w swojej ofercie posiada również bardzo wiele szkół prywatnych, które dopełniają kształcenie lub dają możliwości tym, którzy na uczelnie państwowe się nie dostali.