Studia eksternistyczne

Relatywnie mało znanym w Polsce rodzajem studiów są studia eksternistyczne. Jest to forma studiowania, jaka nie wymaga od studenta obecności na prowadzonych w ramach konkretnego kierunku zajęciach, ćwiczeniach oraz wykładach, jednak oczywiście nie wyklucza prawa do takiego udziału. Osoba studiująca eksternistycznie przygotowuje się do zaliczeń oraz sprawdzianów osobiście zdobywając wiedzę na bazie uzyskanych materiałów, notatek oraz bibliografii określonej przez nauczycieli w sylabusie.

Student, może także zaczerpnąć z konsultacji z profesorem, jakie pozwalają mu sprawdzić posiadaną wiedzę, rozwiązać jakieś sprawy oraz rozwiać obiekcje połączone z tematyką zajęć. Dodatkowo, obowiązkiem studenta eksternistycznego jest indywidualne stworzenie programu studiów, zgodnie z jakim będzie on uczestniczył w zajęciach oraz przystępował do egzaminów w sesji egzaminacyjnej. Studiować eksternistycznie nie da się natomiast wszystkich kierunków – te, jakie potrzebują zajęć praktycznych, jak lektoraty lub laboratoria, wymagają frekwencji na uczelni.

Studia eksternistyczne polegają na tym, iż studenci nie muszą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych. Mają natomiast prawo brać udział w zajęciach, i także przysługują im również konsultacje z profesorami z każdego przedmiotu. Do egzaminów przygotowują się natomiast we własnym zakresie. Znaczy to, iż we własnym zakresie kontaktują się z prowadzącymi, sami dbają o to, żeby być na bieżąco z planem wyselekcjonowanych przedmiotów i o to, żeby uzyskać materiały konieczne do zaliczenia egzaminów.

Jakie są zalety takiego studiowania?

Najważniejszą jest to, iż uczysz się sam. Sposób nauki, liczba godzin w tygodniu, jakie przeznaczymy na naukę i również ilość materiałów, z których skorzystamy przygotowując się do egzaminów – to wszystko zależy wyłącznie od nas.

Eksterniści muszą się borykać z określonymi kłopotami. Sami muszą układać program studiów, zgłaszać się do konkretnych profesorów, sami muszą dbać o to, żeby mieć wszelkie niezbędne materiały oraz żeby się uczyć. Są to zatem studia, jakie dają niezwykle dużą samodzielność, jednak jakie wymagają od studenta sprawnej organizacji oraz poświęcenia. Co więcej, często od eksternistów wymaga się więcej, bo uważa się, iż być może nie wiedzą tyle, co studenci dzienni.

Czy można eksternistycznie studiować wszystko?

Oferta studiów eksternistycznych jest duża. Nie można na pewno studiować w tenże sposób na każdym kierunku – zwłaszcza na tych, jakie nastawione są bardzo na zajęcia praktyczne. Więc, eksternistycznie można studiować prawo, ekonomię, zarządzanie oraz marketing, filologię, politologię lub geografia, jednak kierunki wymagające ćwiczeń, takie jak medycyna lub rozmaite kierunki techniczne będą musiały zostać poza zasięgiem eksternisty.

Jednakże pomimo tego, że pewnych kierunków nie da się studiować eksternistycznie oraz pomimo tego, iż studia tego rodzaju wymagają wielkiego wkładu pracy, dla tych, którzy nie uczęszczając na zajęcia, mają w sobie odpowiednio dużo samozaparcia, żeby uczyć się samodzielnie, studia eksternistyczne mogą być wyborem doskonałym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here