Koszt studiów

Edukacja w naszym kraju jest darmowa, dlatego za publiczne, państwowe szkoły i uczelnie nikt z polskich obywateli nie musi płacić. Płatne są tylko szkoły prywatne oraz studia niestacjonarne czy w trybie wieczorowym. Niestety, już licealiści, którzy chcą wybrać się na studia, a także ich rodzice, powinno wziąć pod uwagę, że studia to jednak duży wydatek. Warta zastanowić się ile kosztują studia i zrobić sobie swój własny plan finansowania.

Pierwszy wydatek jaki należy wydać na studia zaczyna się już w liceum i są to korepetycje, z których korzysta duży odsetek uczniów. Korepetycje pozwalają lepiej przygotować się do matury, zwłaszcza gdy nauczyciel się nie stara. Zależnie od przedmioty godzina korepetycji może kosztować od trzydziestu do nawet stu złotych. I to za jeden przedmiot. Są jednak uczniowie, którzy z tego nie korzystają.

Następny wydatek to proces rekrutacji. Wielu ludzi składa podania na kilka uczelni na raz, aby mieć większe szanse w tym procesie i znaleźć się na liście studentów jakiejkolwiek uczelni lub kierunku. Złożenie podania na każdą uczelnie kosztuje, na przykład na uczelnię medyczne jest to zazwyczaj osiemdziesiąt złotych. Nie jest to ogromny wydatek, ale niektórzy potrafią przeznaczyć nawet i tysiąc złotych. Często zdarza się to wśród niedoszłych studentów medycyny.

Kolejnym wydatkiem związanym ze studiami może być wyrobienie zdjęcia do dokumentów, jeżeli uczelnia ma jakieś szczególne wymagania lub jeśli takiego zdjęcia nie mamy. Jest to koszt około trzydziestu złotych. Następnie, jeżeli znajdziemy się na liście studentów, to często papiery na uczelni trzeba złożyć osobiście. Jeżeli chcemy studiować w innym mieście niż nasze rodzinne to często trzeba poświęcić dodatkowe pieniądze na dowiezienie dokumentów na uczelnię. Jest to wydatek zależny od odległości. Na miejscu, zazwyczaj w dziekanacie, należy opłacić również legitymację studencką, a czasami także indeks. Jest to koszt dwudziestu złoty.

Wiele uczelni ma dobrze wyposażone biblioteki, na niektórych nie potrzeba książek, ale na niektórych uczelniach jest potrzeba zakupienia drogich podręczników. Często wychodzą nowe wydania książek, ponieważ wiedza jest uaktualniana. Na przykładzie studentów medycyny – pieniądze należy też przeznaczyć na fartuch, buty do szpitala czy stetoskop.

Jeżeli mieszkamy poza rodzinnym miastem musimy znaleźć sobie jakieś lokum. Najtaniej wychodzi studiowanie w mieście rodzinnym i mieszkanie z rodzicami. Jeżeli nie mamy takiej możliwości to możemy wybrać akademik. Jest to jednak opcja dla ludzi, którym nie przeszkadza mieszkanie w pokoju z dwoma czy trzema innymi ludźmi oraz łazienki na korytarzu. Akademik to jednak niezapomniane przeżycie, warto spróbować za te 400 złoty miesięcznie. Mieszkanie to droższa opcją, ceny wahają się w zależności od miasta, lokalizacji mieszkania, standardu w jakim jest ono umeblowane oraz od tego czy będziemy mieszkać w pokoju sami czy będziemy dzielić pokój z kimś innym. We Wrocławiu wynajmowanie pokoju to koszt od 500 do nawet 1500 złoty miesięcznie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here