Gdzie iść na studia?

Współcześnie kończąc szkołę średnią, czy to liceum czy technikum mamy dostępną bardzo szeroką ofertę dalszej edukacji. Możemy iść na uniwersytet, politechnikę, czy wyższą szkołę w niemal dowolnej specjalizacji. Niektóre studia są płatne, inne finansowane są z budżetu państwa i możemy z nich korzystać bez własnego wkładu finansowego.
Oczywiście nie wszystkie kierunki z bogatej oferty są warte polecenia, a niektóre wręcz przeciwnie, podobnie niektóre uczelnie nie cieszą się najlepszą opinią, dotyczy to zwłaszcza tych ulokowanych w małych i średnich miastach. Często udają się tam osoby, które chcą po prostu mieć jakiekolwiek wykształcenie wpisane w swoim życiorysie, ale czasem jego wartość pozostawia sporo do życzenia.
Poza zdobywaniem wiedzy studiowanie ma inne swoje zalety – takie jak ustawowe zniżki w komunikacji miejskiej czy w biletach na pociągi, brak konieczności opłacania składek zdrowotnych w podejmowanych pracach, czy też rozliczne promocje które dla studentów oferują różne sklepy czy lokale. Często to jest właśnie główną motywacją ludzi wybierających tą ścieżkę rozwoju. I choć zaczyna się od tego odchodzić, wciąż profilowane wykształcenie jest rzeczą na którą dużą uwagę zwracają pracodawcy. Oczywiście wielu studentów uczy się głównie w celu zdobycia wiedzy, czy to myśląc o pogłębieniu swoich zainteresowań, czy o pozyskaniu cennych umiejętności które będą potem wykorzystywać w swojej karierze zawodowej.
Nie bez znaczenia jest więc jaką uczelnię wybierzemy, ich oferta znacznie różni się między sobą, wszystkie mają też zupełnie inne wymagania – na niektórych wystarczy zdana matura (choć i to może niedługo przestać być konieczne), na inne kandydaci muszą podchodzić kilka lat z rzędu do procesu rekrutacji, by udowodnić swoje predyspozycje.
Same studia oczywiście też mają różne „stopnie trudności”, jedne można spokojnie pogodzić z pracą zawodową czy drugim kierunkiem, inne wymagają poświęcenia im niemal całego czasu.
Innym czynnikiem jaki trzeba oczywiście uwzględnić jest miasto w których znajduje się nasza uczelnia, jako że często początek studiów wiążę się z wyprowadzką z rodzinnego domu do akademika lub wynajmowanego mieszkania i początkiem mniej lub bardziej samodzielnego życia.
Oczywiście prym wiodą tutaj największe miasta naszego kraju takie jak Warszawa, Kraków czy Łódź, czy też, przez intensywny rozwój w ostatnich latach, często ostatnio wskazywane jako bardzo dobre miejsce na pracę czy studia – Wrocław. Dostępny jest tam Uniwersytet i Politechnika o wysokim poziomie a także wiele mniejszych, często prywatnych szkół wyższych. Wiele wydarzeń kulturalnych, piękna starówka i malownicze położenie, a także bliskość Sudetów oraz czeskiej i niemieckiej granicy czynią to miasto bardzo atrakcyjnym dla młodych ludzi/
Każdy powinien decyzję o swoim pójściu na studia, a jeśli tak to na jakie podjąć samemu, słuchanie się innych czy pójście na „modny” kierunek może skończyć się wylądowaniem w miejscu którego się nie lubi. Przy obecnie szybko zmieniającym się rynku pracy czasem najlepszą decyzją jest pójście za swoimi zainteresowaniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here