Czym jest i jak funkcjonuje system ERP

Oprogramowanie ERP (Enterprise Resources Planning) stanowi narzędzie do kompleksowego zarządzania przedsiębiorstwem, ze szczególnum uwzględnieniem najważniejszych zasobów i procesów zachodzących w firmie. Stosowanie oprogramowania ma wiele zalet, nic więc dziwnego w tym, że sięga po nie coraz więcej przedsiębiorców.

Czym jest system ERP?

Oprogramowanie ERP ma na celu przede wszystkim wspomaganie przedsiębiorców w pracach związanych z planowaniem zasobów przedsiębiorstwa. ERP to cały system aplikacji, złożony z poszczególnych modułów, dostosowanych do poszczególnych działów firmy. System obejmuje przede wszystkim:
– produkcję,
– logistykę,
– handel,
– magazyn,
– finanse i księgowość,
– marketing,
– kadry i płace.

Choć poszczególne moduły systemu ERP dostosowane są do zupełnie innych obszarów funkcjonowania firmy, to jednak łączą się one w jedną, wspólną bazę danych, co znacząco ułatwia współpracę pomiędzy poszczególnymi działami (a to szczególnie istotne znaczenie ma dla płynnej pracy w średnich i dużych przedsiębiorstwach).

Gdzie wdrażać system ERP?

Głównym celem stosowania systemów ERP w przedsiębiorstwie jest ujednolicenie wykorzystywanych w nich systemów informatycznych. To z kolei ma na celu uporządkowanie wszystkich procesów, jakie przebiegają w przedsiębiorstwie, zwiększając możliwość doskonałej i niczym niezakłócanej kontroli między nimi. Systemy pozwalają nie tylko na zarządzanie zasobami i rozliczanie ich pod kątem maksymalnej efektywności, ale również optymalizację kosztów oraz posiadanych przez magazyn zapasów.

Oprogramowanie ERP sprawdzi się przede wszystkim w przedsiębiorstwach, w których do zarządzania procesami niezbędne jest stosowanie wparcia systemów informatycznych. Ze względu na to, że nowoczesne systemy ERP opierają się na budowie modułowej, możliwa jest jednoczesna kontrola nad wieloma obszarami. Jest to system dość elastyczny, pozwalający na odpowiednie dobranie modułów, które będą w stanie zaspokoić indywidualne potrzeby i wymagania poszczególnych przedsiębiorstw. Poza wielopoziomowością, system jest też stosunkowo łatwy do skonfigurowania, co bez wątpienia również stanowi jego dużą zaletę, zachęcającą przedsiębiorców do jego wdrożenia w swojej firmie.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here