Czy konsolidacja się opłaca?

0
1879

Nadmierne zadłużanie się

Nadmierne zadłużenie to już nie tylko teoria, a fakt.

Można pokusić się o stwierdzenie, że zarabiamy więcej. Jednak to sprawia, że także więcej wydajemy. Nasze potrzeby się zmieniają , nie poprzestajemy na małym, chcemy coraz więcej, szybciej i lepiej. Nadmiernemu zadłużaniu się sprzyja także to, że mamy coraz łatwiejszy dostęp do pożyczanych pieniędzy. Kiedyś dodatkowe finansowanie dostępne było jedynie w bankach. Tak kiedyś, jak i dziś, o kredyt wcale nie tak łatwo. Aby otrzymać nawet najniższy kredyt gotówkowy musimy być dla banku wypłacalni i wiarygodni. Kredyt bez zdolności kredytowej nie istnieje. Jednakże jak grzyby po deszczu wyrastają coraz to nowe firmy pożyczkowe, w których o pieniądze już nie tak trudno.

Czy stać mnie na kredyt

Wiele osób myśli, że skoro ktoś chce mu pożyczyć pieniądze, jest równoznaczne z tym, że stać go na kredyt. O ile w banku może mieć to rację bytu, o tyle w instytucji pozabankowej, która nie weryfikuje zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy, już nie.

Firmy pożyczkowe często udzielają wsparcia finansowego na podstawie dowodu osobistego. Nie sprawdzają wysokości ani źródła naszych dochodów, nie weryfikują naszych wydatków i innych zobowiązań, nie sprawdzają historii kredytowej w BIK. Owszem, pożyczane kwoty nie są wysokie. Jednak już kilka podobnie pozyskanych pożyczek w sumie może dać całkiem sporą kwotę. Zanim pożyczymy pieniądze to my sami przed sobą powinniśmy odpowiedzieć na pytanie czy nas na to stać.

Jak działa kredyt konsolidacyjny

Ratunkiem na drodze do wyjścia z nadmiernego zadłużenia może być dla nas kredyt konsolidacyjny. Jest to dedykowany produkt dla osób, które borykają się z nadmiernym zadłużeniem i zbyt dużą wysokością miesięcznych rat. Nie należy także utożsamiać kredytu konsolidacyjnego z kolejnym zobowiązaniem. Celem konsolidacji jest bowiem spłata naszego aktualnego zadłużenia na rzecz całkiem nowego zobowiązania. Za pomocą kredytu konsolidacyjnego spłacamy aktualne długi, a w zamian pozostaje nam tylko jedna, niższa rata po konsolidacji.

Czy konsolidacja się opłaca

Tutaj wszystko zależy od sytuacji, w której się znajdujemy. Jeśli nie stać nas na terminową spłatę rat, gdyż suma miesięcznego zadłużenia znacznie przekracza nasze możliwości finansowe, konsolidacja może okazać się jedynym sensownym rozwiązaniem. Z pewnością koszt kredytu konsolidacyjnego https://habzafinanse.com.pl/kredyt-konsolidacyjny/ nie będzie wyższy niż konieczność płacenia odsetek od nieterminowej spłaty wszystkich naszych długów z osobna.

Trochę inaczej sytuacja ma się w momencie, gdy naszym głównym celem jest uporządkowanie swoich finansów, ujednolicenie raty i terminów spłaty. Wtedy powinniśmy bardzo dokładnie przeanalizować czy nasza wygoda na pewno będzie opłacalna. Może bowiem okazać się, że koszt konsolidacji, a także ten ponoszony w związku z wcześniejszym zamknięciem konsolidowanych zobowiązań, będzie wyższy niż spłacanie wszystkich kredytów i pożyczek z osobna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here