Administracja

Administracja to kierunek, który zwyczajowo znajduje się na uniwersyteckich wydziałach prawa i który łączy z klasycznym prawem sporo przedmiotów. Ogólną ideą studiów na tym kierunku jest gruntowne przygotowanie do pracy w sekcji administracji publicznej, czyli w rozmaitych urzędach np. miasta i gminy, powiatu itd. Zainteresowanych studiami na tym kierunku jest bardzo wiele młodych osób, ponieważ generalnie rzecz biorąc popyt na pracę jako urzędnika nie spada. Mimo zapowiedzi rządzących, że będą obcinać formalności i zatrudniać mniej urzędników, taka sytuacja nie stała się jeszcze faktem i administrację kończyć warto. Obecnie można ją studiować na bardzo wielu uczelniach w całym kraju, zarówno na szkołach wyższych państwowych, jak i prywatnych. W każdym województwie istnieje kilka miast, które oferują tego typu studia – są one bardzo powszechne, właściwie obecnie jedne z najpopularniejszych kończonych w naszym kraju.

Jeżeli chodzi o kierunek na studia – administracja jest dobrym pomysłem dla osób, które pomogą pochwalić się dobrymi maturalnymi wynikami z historii, wiedzy o społeczeństwie, ewentualnie matematyki lub języka polskiego. Przedmioty na administracji zbliżone są generalnie do tego, co można oczekiwać na prawie, ale jest ich mniej. Z każdym rokiem oczywiście wchodzą kolejne różnice – prawo zaczyna uczyć wiedzy ogólnej o stosowaniu norm prawnych, natomiast w administracji skupia się już stricte na sektorze urzędniczym i prawie związanym z funkcjami rozmaitych polskich organów państwowych.

Na administracji spotkać można jednak prawoznawstwo, które jest także podstawowym przedmiotem na pierwszym roku studiów prawniczych. Polega on na zaznajomieniu się z najważniejszymi mechanizmami działania prawa, ale jeszcze najczęściej bez wchodzenia w większe szczegóły. Student powinien zdawać sobie sprawę z procesów kształtowania prawa i jego ogólnego funkcjonowania. Często podstawowe pojęcia z tym związane są nieznane w społeczeństwie, ponieważ w szkole się tego nie uczy, co potem kończy się nieświadomością w wielu aspektach życia. Wśród przedmiotów wspólnych dla prawa i administracji znajduje się także na wielu uczelniach ekonomia, której podstawy powinien znać każdy obywatel, a zwłaszcza ten, który w przyszłości ma zajmować się prowadzeniem własnego biznesu. Na niektórych szkołach wyższych przedmiotami na administracji są również chociażby doktryny polityczno-prawne oraz bardzo nielubiana przez sporą część studentów logika praktyczna. Wymaga ona ścisłego umysłu, a większość osób na administracji jest uzdolnionych humanistycznie. Stąd później rodzą się problemy ze zrozumieniem logiki oraz jej skutecznym opanowaniem na egzaminy. Można jednak tego dokonać po bardzo wnikliwej nauce i poświęceniu wielu godzin z podręcznikiem.

Inne są przedmioty związane konkretnie z samą administracją. Mianowicie pojawić się mogą specjalistyczne przedmioty związane z prawem pracy, prawem urzędniczym czy prawem podatkowym. Są również przedmioty związane z zarządzeniem, ponieważ pod wieloma względami umiejętność ta w administracji państwowej się przydaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here